or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYCCOTHI ClimaSys CC Lever Cabinet Self-Extinguishing Mechanical Thermostat, 250 V, 5/10 A, 1NO-1NC Contact, DIN Rail Mount
Schneider Electric Square D™ NSYCCOTHI ClimaSys CC Lever Cabinet Self-Extinguishing Mechanical Thermostat, 250 V, 5/10 A, 1NO-1NC Contact, DIN Rail Mount
SKUPDW~10430437
MFGR #NSYCCOTHI
$/ea
Schneider Electric Square D™ Mechanical Thermostat, Lever Cabinet Self-Extinguishing, Series: ClimaSys CC, 250 V, 5/10 A, 1NO-1NC Contact Configuration, Screw Terminal Connection, 4 A, 250 VAC Inductive 0.6, 30 W DC, 10 A, 250 VAC Inductive Switching, 5 to 60 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 68 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Mechanical Thermostat, Lever Cabinet Self-Extinguishing, Series: ClimaSys CC, 250 V, 5/10 A, 1NO-1NC Contact Configuration, Screw Terminal Connection, 4 A, 250 VAC Inductive 0.6, 30 W DC, 10 A, 250 VAC Inductive Switching, 5 to 60 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 68 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCCOTHI Application For resistance heater fan ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCCOTHI Color Light Gray Construction 1 NO/NC Country of Origin CN Currency USD Depth External : 44 mm EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.50 Gross Volume per Pack Metric 352.32 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 80.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032100060 Height 6.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 80036 Length 8.0000 in Length [Metric] 7.0000 cm Material PC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178503&lang=en-us Returnable N Size EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 56 MM,EXTERNAL 68 MM Standard IP20,UL,SELF-EXTINGUISHING UL94 (MATERIAL V0) Sub Brand CLIMASYS CC Type THERMOSTAT UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.0000 in Width [Metric] 5.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For resistance heater fan 4 TERMINALS 2.5 MM²,IP20,PC Four terminals 2.5 sq-mm To control the starting up of a fan when the temperature exceeds the displayed maximum value To control the temperature inside the enclosure by only starting up the fan when necessary, thus increasing the service life of the fan and reducing the clogging of the filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCCOTHI |
| Application | For resistance heater fan |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCCOTHI |
| Color | Light Gray |
| Construction | 1 NO/NC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Depth | External : 44 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 352.32 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 80.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032100060 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 7.0000 cm |
| Material | PC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178503&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 56 MM,EXTERNAL 68 MM |
| Standard | IP20,UL,SELF-EXTINGUISHING UL94 (MATERIAL V0) |
| Sub Brand | CLIMASYS CC |
| Type | THERMOSTAT |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 5.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For resistance heater fan |
| 4 TERMINALS 2.5 MM²,IP20,PC |
| Four terminals 2.5 sq-mm |
| To control the starting up of a fan when the temperature exceeds the displayed maximum value |
| To control the temperature inside the enclosure by only starting up the fan when necessary, thus increasing the service life of the fan and reducing the clogging of the filter |