or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYCCOTHC ClimaSys CC Self-Extinguishing Simple Mechanical Thermostat, 250 V, 10 A, 1NC Contact, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ NSYCCOTHC ClimaSys CC Self-Extinguishing Simple Mechanical Thermostat, 250 V, 10 A, 1NC Contact, DIN Rail Mount
SKUPDW~10430435
MFGR #NSYCCOTHC
$/ea
Schneider Electric Square D™ Mechanical Thermostat, Self-Extinguishing Simple, Series: ClimaSys CC, 250 V, 10 A, 1NC Contact Configuration, Screw Terminal Connection, 2 A, 120 to 250 VAC Inductive 0.6, 10 A, 250 VAC Resistive, 15 A, 120 VAC Resistive, 30 W DC Switching, 0 to 60 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 33 mm W x 44 mm D x 68 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Mechanical Thermostat, Self-Extinguishing Simple, Series: ClimaSys CC, 250 V, 10 A, 1NC Contact Configuration, Screw Terminal Connection, 2 A, 120 to 250 VAC Inductive 0.6, 10 A, 250 VAC Resistive, 15 A, 120 VAC Resistive, 30 W DC Switching, 0 to 60 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 33 mm W x 44 mm D x 68 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCCOTHC Application For resistance heater alarm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCCOTHC Color Light Gray Construction NC Country of Origin DE Currency USD Depth External : 44 mm EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 15.20 Gross Volume per Pack Metric 249.08 Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Gross Weight per Pack Metric 63.50 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032100060 Height 8.0000 in Height [Metric] 4.8260 cm Item Group 80036 Length 6.0000 in Length [Metric] 8.1280 cm Material PC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178497&lang=en-us Returnable Y Size EXTERNAL 33 MM,EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 68 MM Standard UL;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0);IP20 Sub Brand CLIMASYS CC Type Simple thermostat UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.5000 in Width [Metric] 6.3500 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For resistance heater alarm 4 TERMINALS 2.5 MM²,IP20,PC Four terminals 2.5 sq-mm To control the stopping of a resistance heater when the temperature exceeds the displayed value
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCCOTHC |
| Application | For resistance heater alarm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCCOTHC |
| Color | Light Gray |
| Construction | NC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | External : 44 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 15.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 249.08 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 63.50 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032100060 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 8.1280 cm |
| Material | PC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178497&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | EXTERNAL 33 MM,EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 68 MM |
| Standard | UL;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0);IP20 |
| Sub Brand | CLIMASYS CC |
| Type | Simple thermostat |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.5000 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For resistance heater alarm |
| 4 TERMINALS 2.5 MM²,IP20,PC |
| Four terminals 2.5 sq-mm |
| To control the stopping of a resistance heater when the temperature exceeds the displayed value |