or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYCVF156M230 ClimaSys CV Turbine Fan Motor Ventilator
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYCVF156M230 ClimaSys CV Turbine Fan Motor Ventilator
SKUPDW~11749405
MFGR #NSYCVF156M230
$/ea
Schneider Electric Square D™ Fan Motor Ventilator, Turbine, Series: ClimaSys CV, For Use With: ClimaSys CV Thermal Management Enclosure, Specifications: 230 V 50/60 Hz, 156 cu-m/hr at 50 Hz Flow Rate, 17/15 W Absorbed Power, 42 dB Noise Level, 120 mm W x 38 mm D x 120 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Fan Motor Ventilator, Turbine, Series: ClimaSys CV, For Use With: ClimaSys CV Thermal Management Enclosure, Specifications: 230 V 50/60 Hz, 156 cu-m/hr at 50 Hz Flow Rate, 17/15 W Absorbed Power, 42 dB Noise Level, 120 mm W x 38 mm D x 120 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCVF156M230 Application For ventilation/extraction ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCVF156M230 Construction 1 AXIAL MOTOR Country of Origin ES Currency USD Depth External 38 mm EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 33.10 Gross Volume per Pack Metric 542.41 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 518.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8414596590 Height 4.0000 in Height [Metric] 15.0000 cm Item Group 80036 Length 12.0000 in Length [Metric] 40.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178389&lang=en-us Returnable N Size EXTERNAL 120 MM,EXTERNAL 120 MM,EXTERNAL 38 MM Sub Brand CLIMASYS UNSPSC 39121303 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Fan motor For ventilation/extraction FREE FLOW RATE 156 M3/H 50 HZ
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCVF156M230 |
| Application | For ventilation/extraction |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCVF156M230 |
| Construction | 1 AXIAL MOTOR |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| Depth | External 38 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 33.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 542.41 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 518.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8414596590 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 15.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178389&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | EXTERNAL 120 MM,EXTERNAL 120 MM,EXTERNAL 38 MM |
| Sub Brand | CLIMASYS |
| UNSPSC | 39121303 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Fan motor |
| For ventilation/extraction |
| FREE FLOW RATE 156 M3/H 50 HZ |