or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYCAG12LPH1 Water-Resistant Sealed Anti-Condensation Valve, Acrylic Copolymer PA6
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYCAG12LPH1 Water-Resistant Sealed Anti-Condensation Valve, Acrylic Copolymer PA6
SKUPDW~10430427
MFGR #NSYCAG12LPH1
$/ea
Schneider Electric Square D™ Anti-Condensation Valve, Water-Resistant Sealed, For Use With: Thalassa PLS Insulating Modular Box, PLM Enclosure, TBS and TBP Industrial Box, Specifications: -40 to 150 deg C Operating Temperature, 16 Lph Permeability, <1 bar Pressure, IP68, M12 Thread, Acrylic Copolymer PA6, 11.5 mm Dia x 18.3 mm W x 17.1 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Anti-Condensation Valve, Water-Resistant Sealed, For Use With: Thalassa PLS Insulating Modular Box, PLM Enclosure, TBS and TBP Industrial Box, Specifications: -40 to 150 deg C Operating Temperature, 16 Lph Permeability, <1 bar Pressure, IP68, M12 Thread, Acrylic Copolymer PA6, 11.5 mm Dia x 18.3 mm W x 17.1 mm H Dimensions
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NSYCAG12LPH1 Consist Of 1 valve Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.34 Gross Volume per Pack Metric 5.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8481801095 Height 1.2000 in Height [Metric] 17.7800 mm Item Group 80036 Length 12.0000 in Length [Metric] 17.7800 mm Returnable Y UNSPSC 39121321 Width 3.0000 in Width [Metric] 17.7800 mm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Membrane Acrilic Co-polymer;Pa6 Type pressure release valve
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NSYCAG12LPH1 |
| Consist Of | 1 valve |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.34 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8481801095 |
| Height | 1.2000 in |
| Height [Metric] | 17.7800 mm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 17.7800 mm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121321 |
| Width | 3.0000 in |
| Width [Metric] | 17.7800 mm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Membrane Acrilic Co-polymer;Pa6 |
| Type | pressure release valve |