or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSY2SP165 External Fixing Side Panel, 500 mm W x 1600 mm H, Steel, Gray
Schneider Electric Square D™ NSY2SP165 External Fixing Side Panel, 500 mm W x 1600 mm H, Steel, Gray
SKUPDW~10430418
MFGR #NSY2SP165
$/ea
Schneider Electric Square D™ External Fixing Side Panel, 500 mm Width, 1600 mm Height, For Use With: Spacial™ SF Floorstanding Steel Enclosure, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Schneider Electric Square D™ External Fixing Side Panel, 500 mm Width, 1600 mm Height, For Use With: Spacial™ SF Floorstanding Steel Enclosure, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Alternate Catalog Number NSY2SP165 Application Multi-Purpose Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSY2SP165 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume per Pack Metric 0.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2330 lb Gross Weight per Pack Metric 24.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 6.5000 cm Item Group 80035 Length [Metric] 168.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175463&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 UPC 11 78590180012 UPC 12 785901800125 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 47.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7035) Height 6.5000 in Length 160.0000 in Material Steel Width 47.5000 in Multi-Purpose Applications Set of 2 side panels fixed from the outside of the enclosure Structured finish, epoxy polyester powder
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSY2SP165 |
| Application | Multi-Purpose Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSY2SP165 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2330 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Item Group | 80035 |
| Length [Metric] | 168.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175463&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590180012 |
| UPC 12 | 785901800125 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 47.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Height | 6.5000 in |
| Length | 160.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 47.5000 in |
| Multi-Purpose Applications |
| Set of 2 side panels fixed from the outside of the enclosure |
| Structured finish, epoxy polyester powder |