or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSY2SP164 External Fixing Side Panel, 400 mm W x 1600 mm H, Steel, Gray
Schneider Electric Square D™ NSY2SP164 External Fixing Side Panel, 400 mm W x 1600 mm H, Steel, Gray
SKUPDW~10430417
MFGR #NSY2SP164
$/ea
Schneider Electric Square D™ External Fixing Side Panel, 400 mm Width, 1600 mm Height, For Use With: Spacial™ SF Floorstanding Steel Enclosure, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Schneider Electric Square D™ External Fixing Side Panel, 400 mm Width, 1600 mm Height, For Use With: Spacial™ SF Floorstanding Steel Enclosure, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Alternate Catalog Number NSY2SP164 Application Multi-Purpose Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSY2SP164 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume per Pack Metric 0.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 18.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 6.0000 cm Item Group 80035 Length [Metric] 168.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175462&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 UPC 11 78590179271 UPC 12 785901792710 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 39.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7035) Height 6.0000 CM Length 160.0000 CM Material Steel Width 30.0000 CM Multi-Purpose Applications Set of 2 side panels fixed from the outside of the enclosure Structured finish, epoxy polyester powder
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSY2SP164 |
| Application | Multi-Purpose Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSY2SP164 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 6.0000 cm |
| Item Group | 80035 |
| Length [Metric] | 168.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175462&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590179271 |
| UPC 12 | 785901792710 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 39.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Height | 6.0000 CM |
| Length | 160.0000 CM |
| Material | Steel |
| Width | 30.0000 CM |
| Multi-Purpose Applications |
| Set of 2 side panels fixed from the outside of the enclosure |
| Structured finish, epoxy polyester powder |