or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYPPS184, 15.75 in w x 70.87 in h, galvanised steel
SKUPDW~13600651
MFGR #NSYPPS184
$/ea
Schneider Electric NSYPPS184, 15.75 in Width, 70.87 in Height, galvanised steel
Schneider Electric NSYPPS184, 15.75 in Width, 70.87 in Height, galvanised steel
Alternate Catalog Number NSYPPS184 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYPPS184 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0750 lb Gross Weight per Pack Metric 9.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326190080 Height [Metric] 3.0000 cm Length [Metric] 181.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175518&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 29.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 3.5000 in Length 172.0000 in Material GALVANISED STEEL Width 31.0000 in Unique framework design, based on the use of a highly rigid exclusive profile with 18 successive folds, which makes the steel enclosures Spacial SF the most robust on the market, capable of withstanding 1000 kg distributed in its volume Top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating, structured finish in grey RAL 7035 The steel enclosures Spacial SF are available mounted or in kit version Up to 600 different possible configurations using the kit IP 55 high degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) high degree of protection in accordance to IEC 62262 Multi-purpose anwendung
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYPPS184 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYPPS184 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0750 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326190080 |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Length [Metric] | 181.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175518&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 29.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 3.5000 in |
| Length | 172.0000 in |
| Material | GALVANISED STEEL |
| Width | 31.0000 in |
| Unique framework design, based on the use of a highly rigid exclusive profile with 18 successive folds, which makes the steel enclosures Spacial SF the most robust on the market, capable of withstanding 1000 kg distributed in its volume |
| Top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating, structured finish in grey RAL 7035 |
| The steel enclosures Spacial SF are available mounted or in kit version |
| Up to 600 different possible configurations using the kit |
| IP 55 high degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) high degree of protection in accordance to IEC 62262 |
| Multi-purpose anwendung |