or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYEC462 Spacial Cable Gland Plate, 15.75 in W x 1.18 in H, Galvanised Steel
Schneider Electric NSYEC462 Spacial Cable Gland Plate, 15.75 in W x 1.18 in H, Galvanised Steel
SKUPDW~13599883
MFGR #NSYEC462
$/ea
Schneider Electric, NSYEC462, Plate, Cable Gland, Series: Spacial, 15.75 in Width, 1.18 in Height, For Use With: Spacial SF, Galvanised Steel
Schneider Electric, NSYEC462, Plate, Cable Gland, Series: Spacial, 15.75 in Width, 1.18 in Height, For Use With: Spacial SF, Galvanised Steel
Alternate Catalog Number NSYEC462 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEC462 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0168 lb Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 3.0000 cm Length [Metric] 25.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175646&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 25.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 3.0000 in Length 25.0000 in Material GALVANISED STEEL Width 25.0000 in Structure top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm Door sheet steel with a thickness of 1.8 mm Coating epoxy-polyester paint, structured finish in grey RAL 7035 The steel enclosures Spacial SF are IP 55 in accordance to IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEC462 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEC462 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0168 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Length [Metric] | 25.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175646&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 25.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 3.0000 in |
| Length | 25.0000 in |
| Material | GALVANISED STEEL |
| Width | 25.0000 in |
| Structure top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm |
| Door sheet steel with a thickness of 1.8 mm |
| Coating epoxy-polyester paint, structured finish in grey RAL 7035 |
| The steel enclosures Spacial SF are |
| IP 55 in accordance to IEC 60529 |