or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYEC104 Spacial Cable Gland Plate, 39.37 in W x 0.98 in H, Galvanised Steel
Schneider Electric NSYEC104 Spacial Cable Gland Plate, 39.37 in W x 0.98 in H, Galvanised Steel
SKUPDW~13599865
MFGR #NSYEC104
$/ea
Schneider Electric, NSYEC104, Plate, Cable Gland, Series: Spacial, 39.37 in Width, 0.98 in Height, For Use With: Spacial SF, Galvanised Steel
Schneider Electric, NSYEC104, Plate, Cable Gland, Series: Spacial, 39.37 in Width, 0.98 in Height, For Use With: Spacial SF, Galvanised Steel
Alternate Catalog Number NSYEC104 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry Plain Catalog Number NSYEC104 Country of Origin FR Currency USD Depth Nominal 400 mm in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0375 lb Gross Weight per Pack Metric 3.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 2.5000 cm Length [Metric] 85.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175606&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 32.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 3.0000 in Length 85.5000 in Material GALVANISED STEEL Width 32.5000 in Structure top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm Door sheet steel with a thickness of 1.8 mm Coating epoxy-polyester paint, structured finish in grey RAL 7035 The steel enclosures Spacial SF are IP 55 in accordance to IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEC104 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | Plain |
| Catalog Number | NSYEC104 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Depth | Nominal 400 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0375 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Length [Metric] | 85.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175606&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 32.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 3.0000 in |
| Length | 85.5000 in |
| Material | GALVANISED STEEL |
| Width | 32.5000 in |
| Structure top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm |
| Door sheet steel with a thickness of 1.8 mm |
| Coating epoxy-polyester paint, structured finish in grey RAL 7035 |
| The steel enclosures Spacial SF are |
| IP 55 in accordance to IEC 60529 |