or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYDPLM200, galvanised steel
SKUPDW~13599821
MFGR #NSYDPLM200
$/ea
Schneider Electric NSYDPLM200, For Use With: Thalassa PLM , galvanised steel
Schneider Electric NSYDPLM200, For Use With: Thalassa PLM , galvanised steel
Alternate Catalog Number NSYDPLM200 Application For adjustment of m, For adjustment of mounting plate in PLM 43/54 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDPLM200 Country of Origin ES Currency USD Depth Maximum depth adjustment 156 mm;minimun depth adjustment 94 mm in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 136.55 Gross Volume per Pack Metric 2237.64 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 653.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302423065 Height 7.0000 in Height [Metric] 7.0000 cm Length 18.5000 in Length [Metric] 18.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177605&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.5000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material GALVANISED STEEL For adjustment of m, For adjustment of mounting plate in PLM 43/54 WM polyester enclosures & accessories Body and door made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 color Same finish for all surfaces 8 dimensions from 310x215x160mm up to 1056x852x350mm Bosses for fixation points are molded, inserts included 2 locks with double-bar insert or 1 lock with 3 action points Version with plain or glazed door Version with metallic or bakelite mounting plate ATEX black colour version, plain door Degree of protection IP66 Degree of protection IP66 Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door Polyester plinths ZM 200 mm, stackable 2x200mm, for PLM75, PLM 86, PLM108 enclosures Schneider Electric selected a wide variety of spare parts for your enclosure Mounting accessory kategorie Multi-purpose anwendung Sides of enclosure mounting location By fixing element - enclosure boss fixing mode In depth of the plate or other accessories in steps of 12.5 mm adjustment With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDPLM200 |
| Application | For adjustment of m, For adjustment of mounting plate in PLM 43/54 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDPLM200 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| Depth | Maximum depth adjustment 156 mm;minimun depth adjustment 94 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 136.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2237.64 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 653.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302423065 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Length | 18.5000 in |
| Length [Metric] | 18.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177605&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.5000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | GALVANISED STEEL |
| For adjustment of m, For adjustment of mounting plate in PLM 43/54 |
| WM polyester enclosures & accessories |
| Body and door made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 color |
| Same finish for all surfaces |
| 8 dimensions from 310x215x160mm up to 1056x852x350mm |
| Bosses for fixation points are molded, inserts included |
| 2 locks with double-bar insert or 1 lock with 3 action points |
| Version with plain or glazed door |
| Version with metallic or bakelite mounting plate |
| ATEX black colour version, plain door |
| Degree of protection IP66 |
| Degree of protection IP66 |
| Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door |
| Polyester plinths ZM 200 mm, stackable 2x200mm, for PLM75, PLM 86, PLM108 enclosures |
| Schneider Electric selected a wide variety of spare parts for your enclosure |
| Mounting accessory kategorie |
| Multi-purpose anwendung |
| Sides of enclosure mounting location |
| By fixing element - enclosure boss fixing mode |
| In depth of the plate or other accessories in steps of 12.5 mm adjustment |
| With toxic heavy metal free |