or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYDLA66G Spacial, steel, Front panel Gray RAL 7035
SKUPDW~12048321
MFGR #NSYDLA66G
$/ea
Schneider Electric NSYDLA66G, Spacial, For Use With: Spacial S3D/Spacial CRN/Spacial S3X/Thalassa PLM , steel, Front panel Gray RAL 7035 , 26.77 in H x 18.11 in W Dimensions
Schneider Electric NSYDLA66G, Spacial, For Use With: Spacial S3D/Spacial CRN/Spacial S3X/Thalassa PLM , steel, Front panel Gray RAL 7035 , 26.77 in H x 18.11 in W Dimensions
Alternate Catalog Number NSYDLA66G Application Modular distribution application,Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDLA66G Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0683 lb Gross Weight per Pack Metric 6.83 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 69.0000 in Height [Metric] 68.0000 cm Item Group 80034 Length 14.0000 in Length [Metric] 15.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416345&lang=en-us Mounting by fixing element - on front with supports Returnable N Sub Brand Spacial (Spacial S3D);Thalassa (Spacial CRN);Spacial (Spacial S3X);Thalassa (Thalassa PLM) Type CHASSIS UNSPSC 39121323 Width 49.0000 in Width [Metric] 49.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Front panel Gray RAL 7035) Material Front panel self-extinguishing insulating;chassis structure and rails steel Modular distribution application,Multi-purpose Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 IP66 degree of protection for all single door enclosures IP55 egree of protection for double door enclosures IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door IP66 enclosure for single door IP55 for double door Grey colour RAL 7035 finish Front of enclosure mounting location In height from 40 to 85 mm for DIN rail adjustment In height from 40 to 85 mm for DIN rail adjustment 4 number of horizontal rows 66 total number of 18 mm modules Plain and cut-out plates type of front plate 3 cut-outs number of cut-out
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDLA66G |
| Application | Modular distribution application,Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDLA66G |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0683 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.83 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 69.0000 in |
| Height [Metric] | 68.0000 cm |
| Item Group | 80034 |
| Length | 14.0000 in |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416345&lang=en-us |
| Mounting | by fixing element - on front with supports |
| Returnable | N |
| Sub Brand | Spacial (Spacial S3D);Thalassa (Spacial CRN);Spacial (Spacial S3X);Thalassa (Thalassa PLM) |
| Type | CHASSIS |
| UNSPSC | 39121323 |
| Width | 49.0000 in |
| Width [Metric] | 49.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Front panel Gray RAL 7035) |
| Material | Front panel self-extinguishing insulating;chassis structure and rails steel |
| Modular distribution application,Multi-purpose |
| Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 |
| IP66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP55 egree of protection for double door enclosures |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| IP66 enclosure for single door |
| IP55 for double door |
| Grey colour RAL 7035 finish |
| Front of enclosure mounting location |
| In height from 40 to 85 mm for DIN rail adjustment |
| In height from 40 to 85 mm for DIN rail adjustment |
| 4 number of horizontal rows |
| 66 total number of 18 mm modules |
| Plain and cut-out plates type of front plate |
| 3 cut-outs number of cut-out |