or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYAMPA2924TB Thalassa Insulating Mounting plate, polyester, Gray
SKUPDW~13599309
MFGR #NSYAMPA2924TB
$/ea
Schneider Electric NSYAMPA2924TB, Insulating Mounting plate, Thalassa, For Use With: Thalassa TBS/Thalassa TBP , polyester, Gray, 8.46 in H x 10.43 in W Dimensions
Schneider Electric NSYAMPA2924TB, Insulating Mounting plate, Thalassa, For Use With: Thalassa TBS/Thalassa TBP , polyester, Gray, 8.46 in H x 10.43 in W Dimensions
Alternate Catalog Number NSYAMPA2924TB Application For boxes of H275W225 mm Schneider Electric SQD NSYAMPA2924TB Insulating mounti Insulating mounting, For boxes of H275W225 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYAMPA2924TB Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.9100 lb Gross Weight per Pack Metric 260.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8547200000 Height 1.0000 in Height [Metric] 0.3000 cm Length 27.0000 in Length [Metric] 30.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177274&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.0000 in Width [Metric] 25.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray Material Polyester For boxes of H275W225 mm Schneider Electric SQD NSYAMPA2924TB Insulating mounti Insulating mounting, For boxes of H275W225 mm IP 66, NEMA 4-4X watertightness Polyurethane gasket put down on the lid Type II double electrical insulation -25 up to +60 deg C usage temperature 650 deg C glow wire resistance IK 07 External mechanical resistance Rounded design intended to increase robustness 20 dimensions from 74x74 to 341x291mm (exterior) Opaque and Tinted transparent (from 138x93mm) covers Grey color, RAL 7035 Grey color, RAL 7035 With toxic heavy metal free Back studs mounting location By screws M4 self tapping - on back studs fixing mode 0.12 in (3 mm) thickness
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYAMPA2924TB |
| Application | For boxes of H275W225 mm Schneider Electric SQD NSYAMPA2924TB Insulating mounti Insulating mounting, For boxes of H275W225 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYAMPA2924TB |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.9100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 260.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547200000 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 0.3000 cm |
| Length | 27.0000 in |
| Length [Metric] | 30.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177274&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.0000 in |
| Width [Metric] | 25.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray |
| Material | Polyester |
| For boxes of H275W225 mm Schneider Electric SQD NSYAMPA2924TB Insulating mounti Insulating mounting, For boxes of H275W225 mm |
| IP 66, NEMA 4-4X watertightness |
| Polyurethane gasket put down on the lid |
| Type II double electrical insulation |
| -25 up to +60 deg C usage temperature |
| 650 deg C glow wire resistance |
| IK 07 External mechanical resistance |
| Rounded design intended to increase robustness |
| 20 dimensions from 74x74 to 341x291mm (exterior) |
| Opaque and Tinted transparent (from 138x93mm) covers |
| Grey color, RAL 7035 |
| Grey color, RAL 7035 |
| With toxic heavy metal free |
| Back studs mounting location |
| By screws M4 self tapping - on back studs fixing mode |
| 0.12 in (3 mm) thickness |