or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYAEFPFSC Wall Fixing Support, Steel
SKUPDW~7385180
MFGR #NSYAEFPFSC
$/ea
Schneider Electric Wall Fixing Support, For Use With: Special™ S57 Fixed Cover Box, Special™ CRNG and S3D Enclosure, Specifications: 551 lb Permanent Permissible Load, 42 mm x 74 mm Real, 0.47 in, 12 mm Wall Enclosure Separation, Steel, Zinc Plated, 74 mm H x 42 mm W x 12 mm D Dimensions
Schneider Electric Wall Fixing Support, For Use With: Special™ S57 Fixed Cover Box, Special™ CRNG and S3D Enclosure, Specifications: 551 lb Permanent Permissible Load, 42 mm x 74 mm Real, 0.47 in, 12 mm Wall Enclosure Separation, Steel, Zinc Plated, 74 mm H x 42 mm W x 12 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYAEFPFSC Application Multi-Purpose Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYAEFPFSC Consist Of fixing screws;4 lug;4 pre-mounted sealing gasket Country of Origin US Currency USD Depth Wall-enclosure separation : 12 mm EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 27.90 Gross Volume per Pack Metric 457.20 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 290.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302419080 Height 3.5000 in Height [Metric] 23.2000 cm Item Group 80036 Length 15.0000 in Length [Metric] 35.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176813&lang=en-us Returnable Y Size REAL 42 MM,REAL 74 MM,WALL-ENCLOSURE SEPARATION 12 MM-WALL-ENCLOSURE SEPARATION 0.47 IN Sub Brand SPACIAL S57 Type Horizontal or vertical position;Fixing accessory;Wall fixing support UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.0000 in Width [Metric] 43.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Steel Multi-Purpose Applications SET OF 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYAEFPFSC |
| Application | Multi-Purpose Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYAEFPFSC |
| Consist Of | fixing screws;4 lug;4 pre-mounted sealing gasket |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | Wall-enclosure separation : 12 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 27.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 457.20 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 290.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302419080 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 23.2000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 15.0000 in |
| Length [Metric] | 35.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176813&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | REAL 42 MM,REAL 74 MM,WALL-ENCLOSURE SEPARATION 12 MM-WALL-ENCLOSURE SEPARATION 0.47 IN |
| Sub Brand | SPACIAL S57 |
| Type | Horizontal or vertical position;Fixing accessory;Wall fixing support |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 43.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| Multi-Purpose Applications |
| SET OF 1 |