or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYAEDHSB Spacial Hinge, steel
SKUPDW~13599256
MFGR #NSYAEDHSB
$/ea
Schneider Electric NSYAEDHSB, Hinge, Spacial, For Use With: Spacial SBM box/Spacial SBMC box , steel
Schneider Electric NSYAEDHSB, Hinge, Spacial, For Use With: Spacial SBM box/Spacial SBMC box , steel
Alternate Catalog Number NSYAEDHSB Application For Spacial SBM boxes - door opening 180 Door hinges for Spacial SBM boxes Multi purpose Schneider Electric SQD NSYAEDHSB ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYAEDHSB Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 24.00 Gross Volume per Pack Metric 393.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 222.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302106090 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Length 12.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=184939665&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Steel For Spacial SBM boxes - door opening 180 Door hinges for Spacial SBM boxes Multi purpose Schneider Electric SQD NSYAEDHSB 45 different boxes in plain versions, entry plate versions and a BUS version with a glazed door and entry plates are available Easy installation with direct fixing through the rear, or mounting with external lugs Steel enclosures, protected inside and outside with epoxy-polyester paint in RAL 7035 grey Polyurethane sealing gasket applied throughout the range Multiple installation accessories Extension box access allows ease of component installation and adjustment FL21 cable entry compliant for seamless and easy connections The industrys largest combination of dimensions, with 42 varieties available in the catalogue Easy to use, simple to install thanks to compatibility with many existing boxes and their accessories Reliable delivery world-wide to get you up and running on schedule Reliable delivery world-wide to get you up and running on schedule Multi-purpose anwendung Enclosure mounting location Nut and washer - on enclosure body fixing mode 180 deg operating angle 30 kg/m2 maximum load
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYAEDHSB |
| Application | For Spacial SBM boxes - door opening 180 Door hinges for Spacial SBM boxes Multi purpose Schneider Electric SQD NSYAEDHSB |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYAEDHSB |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 24.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 393.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 222.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302106090 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=184939665&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| For Spacial SBM boxes - door opening 180 Door hinges for Spacial SBM boxes Multi purpose Schneider Electric SQD NSYAEDHSB |
| 45 different boxes in plain versions, entry plate versions and a BUS version with a glazed door and entry plates are available |
| Easy installation with direct fixing through the rear, or mounting with external lugs |
| Steel enclosures, protected inside and outside with epoxy-polyester paint in |
| RAL 7035 grey |
| Polyurethane sealing gasket applied throughout the range Multiple installation accessories |
| Extension box access allows ease of component installation and adjustment |
| FL21 cable entry compliant for seamless and easy connections |
| The industrys largest combination of dimensions, with 42 varieties available in the catalogue |
| Easy to use, simple to install thanks to compatibility with many existing boxes and their accessories |
| Reliable delivery world-wide to get you up and running on schedule |
| Reliable delivery world-wide to get you up and running on schedule |
| Multi-purpose anwendung |
| Enclosure mounting location |
| Nut and washer - on enclosure body fixing mode |
| 180 deg operating angle |
| 30 kg/m2 maximum load |