or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYLC7, for use with Thalassa/Spacial, Metal
SKUPDW~13600061
MFGR #NSYLC7
$/ea
Schneider Electric NSYLC7, For Use With: Thalassa/Spacial , Metal
Schneider Electric NSYLC7, For Use With: Thalassa/Spacial , Metal
Alternate Catalog Number NSYLC7 Application For 7mm square, For 7mm square insert Schneider Electric SQD NSYLC7 Metal key for 7mm square Metal key for 7mm square ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYLC7 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 63.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8301700000 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Length 6.0000 in Length [Metric] 6.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178601&lang=en-us Returnable N Sub Brand Thalassa;Spacial Type KEY UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.0000 in Width [Metric] 12.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For 7mm square, For 7mm square insert Schneider Electric SQD NSYLC7 Metal key for 7mm square Metal key for 7mm square Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 IP66 degree of protection for all single door enclosures IP55 egree of protection for double door enclosures IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door IP66 enclosure for single door IP55 for double door Grey colour RAL 7035 finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYLC7 |
| Application | For 7mm square, For 7mm square insert Schneider Electric SQD NSYLC7 Metal key for 7mm square Metal key for 7mm square |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYLC7 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 63.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301700000 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 6.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178601&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | Thalassa;Spacial |
| Type | KEY |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.0000 in |
| Width [Metric] | 12.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For 7mm square, For 7mm square insert Schneider Electric SQD NSYLC7 Metal key for 7mm square Metal key for 7mm square |
| Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 |
| IP66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP55 egree of protection for double door enclosures |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| IP66 enclosure for single door |
| IP55 for double door |
| Grey colour RAL 7035 finish |