or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYINICHEL8131 Spacial MICHELIN, for use with Spacial SF/Spacial SM/Spacial SD
Schneider Electric NSYINICHEL8131 Spacial MICHELIN, for use with Spacial SF/Spacial SM/Spacial SD
SKUPDW~13600026
MFGR #NSYINICHEL8131
$/ea
Schneider Electric NSYINICHEL8131, MICHELIN, Spacial, For Use With: Spacial SF/Spacial SM/Spacial SD
Schneider Electric NSYINICHEL8131, MICHELIN, Spacial, For Use With: Spacial SF/Spacial SM/Spacial SD
Alternate Catalog Number NSYINICHEL8131 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYINICHEL8131 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 56.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8301406060 Height 2.5000 in Height [Metric] 2.5000 cm Length 10.0000 in Length [Metric] 10.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175807&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.0000 in Width [Metric] 10.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Multi-purpose Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed MICHELIN type of keylock MICHELIN type of keylock 8133 key number
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYINICHEL8131 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYINICHEL8131 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 56.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301406060 |
| Height | 2.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Length | 10.0000 in |
| Length [Metric] | 10.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175807&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.0000 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Multi-purpose |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| MICHELIN type of keylock |
| MICHELIN type of keylock |
| 8133 key number |