or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYIN1242E2 Spacial Cylinder, for use with Spacial SF/Spacial SM
SKUPDW~13600001
MFGR #NSYIN1242E2
$/ea
Schneider Electric NSYIN1242E2, Cylinder, Spacial, For Use With: Spacial SF/Spacial SM
Schneider Electric NSYIN1242E2, Cylinder, Spacial, For Use With: Spacial SF/Spacial SM
Alternate Catalog Number NSYIN1242E2 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYIN1242E2 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 11.71 Gross Volume per Pack Metric 191.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 116.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8301600000 Height 2.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Length 10.0000 in Length [Metric] 10.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175814&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Width [Metric] 2.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Multi-purpose Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed Cylinder type of keylock Cylinder type of keylock 1242E key number
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYIN1242E2 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYIN1242E2 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 11.71 |
| Gross Volume per Pack Metric | 191.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 116.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301600000 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Length | 10.0000 in |
| Length [Metric] | 10.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175814&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Width [Metric] | 2.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Multi-purpose |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| Cylinder type of keylock |
| Cylinder type of keylock |
| 1242E key number |