or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ AK2CD50 Replacement Cover, 2000 mm L x 50 mm W, PVC, Light Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ AK2CD50 Replacement Cover, 2000 mm L x 50 mm W, PVC, Light Gray
SKUPDW~6396201
MFGR #AK2CD50
$/ea
Schneider Electric Square D™ Replacement Cover, 2000 mm Length, 50 mm Width, For Use With: S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure, PVC, Light Gray
Schneider Electric Square D™ Replacement Cover, 2000 mm Length, 50 mm Width, For Use With: S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure, PVC, Light Gray
Alternate Catalog Number AK2CD50 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2CD50 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 63.20 Gross Volume per Pack Metric 1035.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 280.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22622 Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400381&lang=en-us Mounting Cable duct 50 mm Returnable N Size 78.74 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0660-DIN 43659-VDE 0506,VO UL 94 Sub Brand Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM Suitable For Use With S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure Type Cover UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 5.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray Height 4.5000 in Length 201.0000 in Material PVC Width 0.6200 in PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2CD50 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2CD50 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 63.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1035.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 280.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400381&lang=en-us |
| Mounting | Cable duct 50 mm |
| Returnable | N |
| Size | 78.74 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0660-DIN 43659-VDE 0506,VO UL 94 |
| Sub Brand | Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM |
| Suitable For Use With | S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 5.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray |
| Height | 4.5000 in |
| Length | 201.0000 in |
| Material | PVC |
| Width | 0.6200 in |
| PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8 |