or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ AK2CA3 Replacement Cover, 2000 mm L x 30 mm W, PVC, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ AK2CA3 Replacement Cover, 2000 mm L x 30 mm W, PVC, Blue
SKUPDW~6396199
MFGR #AK2CA3
$/ea
Schneider Electric Square D™ Replacement Cover, 2000 mm Length, 30 mm Width, For Use With: S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure and Terminal Block Cable Ducting, PVC, Blue
Schneider Electric Square D™ Replacement Cover, 2000 mm Length, 30 mm Width, For Use With: S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure and Terminal Block Cable Ducting, PVC, Blue
Alternate Catalog Number AK2CA3 Application Cabling accessories ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2CA3 Country of Origin FR Cubic Capacity BLUE Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 78.00 Gross Volume per Pack Metric 1278.19 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 242.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 3.0000 cm Item Group 22622 Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400068&lang=en-us Mounting RIGID PVC Returnable N Size 2000 MM,30 MM in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,V-0 UL 94,VDE 0660-VDE 0506-DIN 43659 Sub Brand S3D- CRN- PLA- PLS- PLM Suitable For Use With S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure and Terminal Block Cable Ducting Type TERMINAL BLOCK CABLE DUCTING COVER UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 10.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Blue RAL 5000) Height 3.0000 in Length 200.0000 in Material PVC (polyvinyl chloride) Width 10.0000 in CABLING ACCESSORIES SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2CA3 |
| Application | Cabling accessories |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2CA3 |
| Country of Origin | FR |
| Cubic Capacity | BLUE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 78.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1278.19 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 242.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400068&lang=en-us |
| Mounting | RIGID PVC |
| Returnable | N |
| Size | 2000 MM,30 MM in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,V-0 UL 94,VDE 0660-VDE 0506-DIN 43659 |
| Sub Brand | S3D- CRN- PLA- PLS- PLM |
| Suitable For Use With | S3D/CRN/PLA/PLS/PLM Enclosure and Terminal Block Cable Ducting |
| Type | TERMINAL BLOCK CABLE DUCTING COVER |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Blue RAL 5000) |
| Height | 3.0000 in |
| Length | 200.0000 in |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 10.0000 in |
| CABLING ACCESSORIES |
| SET OF 8 |