or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RCP1224 TRENCH DUCT, COVER PLAT
SKU285277
MFGR #RCP1224
$/ea
Schneider Electric RCP1224 TRENCH DUCT, COVER PLATE
Schneider Electric RCP1224 TRENCH DUCT, COVER PLATE
Application Trench Duct 12 in ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RCP1224 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.0907 lb Gross Weight per Pack Metric 9.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908510 Item Group 01409 Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov Suitable For Use With Class 5200 12 in Trench Duct Thickness 1/4 in Type Cover Plate UNSPSC 39131712 UPC 11 78590163415 UPC 12 785901634157 Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 30.5000 in Length 61.0000 in Material Steel Width 30.5000 in TRENCH DUCT 12 IN TRENCH DUCT 4 clearance holes for cover plate hold-down screws 2 are tapped for the use of a 3/8 in bolt as a lifting device Gasket support
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Trench Duct 12 in |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RCP1224 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.0907 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908510 |
| Item Group | 01409 |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Suitable For Use With | Class 5200 12 in Trench Duct |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | Cover Plate |
| UNSPSC | 39131712 |
| UPC 11 | 78590163415 |
| UPC 12 | 785901634157 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 30.5000 in |
| Length | 61.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 30.5000 in |
| TRENCH DUCT 12 IN |
| TRENCH DUCT |
| 4 clearance holes for cover plate hold-down screws |
| 2 are tapped for the use of a 3/8 in bolt as a lifting device |
| Gasket support |