or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric MPH43200 Meter Sockets - Single Position
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric MPH43200 Meter Sockets - Single Position
SKU266642
MFGR #MPH43200
$/ea
Square D MPH43200 MTR MP DEVICE RINGLESS HORN 200A 3 POS.,200 A,240 V AC,Meter Center,Meter-Pak,NEMA 3R,OH/UG,UL Listed,horn bypass,ringless,surface
Square D MPH43200 MTR MP DEVICE RINGLESS HORN 200A 3 POS.,200 A,240 V AC,Meter Center,Meter-Pak,NEMA 3R,OH/UG,UL Listed,horn bypass,ringless,surface
Alternate Catalog Number MPH43200 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Horn Bypass Cable Entry UG-OH Catalog Number MPH43200 Country of Origin US Cover Type Ringless Currency USD Dimensions 43.41 in H x 29.44 in W x 8.28 in D Enclosure Steel EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Gross Volume Per Pack 12995.78 Gross Volume per Pack Metric 212961.85 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4173 lb Gross Weight per Pack Metric 41.73 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 24.8920 in Height [Metric] 24.9000 cm Hub Type (2) A-L, (2) ACPL Closing Plate Item Group 00021 Length 113.0300 in Length [Metric] 113.0000 cm Line Side Wire Range AWG 1/0...600 kcmil 1 aluminium;AWG 1/0...600 kcmil 1 copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359593&lang=en-us Mounting Surface Mounting Type Surface Number of Jaws 5 Number of Meter Positions 3 Returnable Y Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedEUSERC ApprovedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Sub Brand METER-PAK Substitute Product Catalog Number 5J Type 3-Position 3-Wire UNSPSC 39121102 UPC 11 78590141051 UPC 12 785901410515 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 75.6920 in Width [Metric] 75.7000 cm Wire Size 1/0 AWG to 600 kcmil Al/Cu Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A Enclosure Type NEMA 3R Phase 1 pH Voltage Rating 240 VAC MAIN LUGS,ALUMINIUM BUSBAR Aluminum busbar 9 in meter center spacing allows for more sockets per device creating lighter, more compact branch enclosures Meter socket jaws, constructed of tin plated copper are spring reinforced on MP devices Stainless steel cover hasps and latches meet tough coastal utility sealing requirements Barrel lock provisions on all ringless devices 200 a maximum tenant circuit breaker amperage, 400 a bus ampacity
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MPH43200 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | UG-OH |
| Catalog Number | MPH43200 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Dimensions | 43.41 in H x 29.44 in W x 8.28 in D |
| Enclosure | Steel |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Gross Volume Per Pack | 12995.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 212961.85 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4173 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 41.73 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 24.8920 in |
| Height [Metric] | 24.9000 cm |
| Hub Type | (2) A-L, (2) ACPL Closing Plate |
| Item Group | 00021 |
| Length | 113.0300 in |
| Length [Metric] | 113.0000 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 1/0...600 kcmil 1 aluminium;AWG 1/0...600 kcmil 1 copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359593&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Jaws | 5 |
| Number of Meter Positions | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedEUSERC ApprovedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | METER-PAK |
| Substitute Product Catalog Number | 5J |
| Type | 3-Position 3-Wire |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590141051 |
| UPC 12 | 785901410515 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 75.6920 in |
| Width [Metric] | 75.7000 cm |
| Wire Size | 1/0 AWG to 600 kcmil Al/Cu |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Phase | 1 pH |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| MAIN LUGS,ALUMINIUM BUSBAR |
| Aluminum busbar |
| 9 in meter center spacing allows for more sockets per device creating lighter, more compact branch enclosures |
| Meter socket jaws, constructed of tin plated copper are spring reinforced on MP devices |
| Stainless steel cover hasps and latches meet tough coastal utility sealing requirements |
| Barrel lock provisions on all ringless devices |
| 200 a maximum tenant circuit breaker amperage, 400 a bus ampacity |