or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ RC3042M200PS All-in-One 30-Space 42-Circuit Combination Service Entrance Meter Main, 200 A, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ RC3042M200PS All-in-One 30-Space 42-Circuit Combination Service Entrance Meter Main, 200 A, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~12432751
MFGR #RC3042M200PS
$/ea
Square D™ Homeline™ Combination Service Entrance Meter Main, All-in-One 30-Space 42-Circuit, 200 A, Overhead/Underground Feed, 12 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 18.76 in W x 5.41 in D x 45.47 in H Dimensions
Square D™ Homeline™ Combination Service Entrance Meter Main, All-in-One 30-Space 42-Circuit, 200 A, Overhead/Underground Feed, 12 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 18.76 in W x 5.41 in D x 45.47 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RC3042M200PS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 12...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground Catalog Number RC3042M200PS Country of Origin MX Currency USD Depth 5.41 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 6825.00 Gross Volume per Pack Metric 111841.28 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3155 lb Gross Weight per Pack Metric 31.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 17.7800 in Height [Metric] 17.8000 cm Interrupt Rating 22 kA Item Group 00148 Length 127.0000 in Length [Metric] 127.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468651896&lang=en-us Mounting Surface Number Of Feeders 42 Number Of Spaces 30 Returnable Y Substitute Product Catalog Number HOM120PCAFI Type All-In-One;No bypass UNSPSC 39121101 UPC 11 78590100973 UPC 12 785901009733 Width 49.5300 in Width [Metric] 49.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Without bypass
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC3042M200PS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 12...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground |
| Catalog Number | RC3042M200PS |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 5.41 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 6825.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 111841.28 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3155 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 31.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 17.7800 in |
| Height [Metric] | 17.8000 cm |
| Interrupt Rating | 22 kA |
| Item Group | 00148 |
| Length | 127.0000 in |
| Length [Metric] | 127.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468651896&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Number Of Feeders | 42 |
| Number Of Spaces | 30 |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | HOM120PCAFI |
| Type | All-In-One;No bypass |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590100973 |
| UPC 12 | 785901009733 |
| Width | 49.5300 in |
| Width [Metric] | 49.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Without bypass |