or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC816F125CH 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 125 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC816F125CH 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 125 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~6415524
MFGR #RC816F125CH
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 125 A, 1 ph, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 208Y/120 VAC, 125 A, 1 ph, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RC816F125CH Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Horn Bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RC816F125CH Country of Origin US Currency USD Depth 5.07 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3304.25 Gross Volume per Pack Metric 54146.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1860 lb Gross Weight per Pack Metric 19.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 15.2400 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group 00048 Length 92.7100 in Length [Metric] 92.2020 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361727&lang=en-us Mounting Surface Number Of Cutouts 8 Returnable Y Size 14.37 IN,35.13 IN Standard UL E-6294 Sub Brand HOMELINE Substitute Product Catalog Number 5J Type METER MAINS,RINGLESS UNSPSC 39121102 UPC 11 78590140183 UPC 12 785901401834 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.1000 in Width [Metric] 38.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 125 A Residential Applications HORN BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil line side main, 12 to 2/0 AWG service ground lug Device supplied with barrel lock provisions factory installed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC816F125CH |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RC816F125CH |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 5.07 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3304.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 54146.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1860 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 15.2400 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | 00048 |
| Length | 92.7100 in |
| Length [Metric] | 92.2020 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361727&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Number Of Cutouts | 8 |
| Returnable | Y |
| Size | 14.37 IN,35.13 IN |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Substitute Product Catalog Number | 5J |
| Type | METER MAINS,RINGLESS |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590140183 |
| UPC 12 | 785901401834 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.1000 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 125 A |
| Residential Applications |
| HORN BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil line side main, 12 to 2/0 AWG service ground lug |
| Device supplied with barrel lock provisions factory installed |