or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC3040M200SL 30-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC3040M200SL 30-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU1187323
MFGR #RC3040M200SL
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 30-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1, Overhead/Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil/8 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 18.35 in W x 5.32 in D x 40.93 in H
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 30-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1, Overhead/Underground Feed, 4 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil/8 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 18.35 in W x 5.32 in D x 40.93 in H
Alternate Catalog Number RC3040M200SL Application For residential and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Lever Bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RC3040M200SL Country of Origin US Currency USD Depth 6.05 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 6669.78 Gross Volume per Pack Metric 109297.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3447 lb Gross Weight per Pack Metric 34.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 17.2720 in Height [Metric] 17.2720 cm Item Group 00148 Length 127.7620 in Length [Metric] 127.7620 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61537985&lang=en-us Mounting Surface Number Of Cutouts 30 Returnable Y Sub Brand HOMELINE Substitute Product Catalog Number QOM2200VH Type ALL-IN-ONE,RINGLESS UNSPSC 39121102 UPC 11 78590152505 UPC 12 785901525059 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 49.5300 in Width [Metric] 49.5300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A For residential and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications LEVER BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC3040M200SL |
| Application | For residential and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RC3040M200SL |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 6.05 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 6669.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 109297.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3447 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 34.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 17.2720 in |
| Height [Metric] | 17.2720 cm |
| Item Group | 00148 |
| Length | 127.7620 in |
| Length [Metric] | 127.7620 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61537985&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Number Of Cutouts | 30 |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Substitute Product Catalog Number | QOM2200VH |
| Type | ALL-IN-ONE,RINGLESS |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590152505 |
| UPC 12 | 785901525059 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 49.5300 in |
| Width [Metric] | 49.5300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| For residential and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications |
| LEVER BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug |