or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC2040M200CH 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC2040M200CH 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~6415517
MFGR #RC2040M200CH
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RC2040M200CH Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Horn Bypass Catalog Number RC2040M200CH Country of Origin US Currency USD Depth 4.67 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3175.50 Gross Volume per Pack Metric 52036.92 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1905 lb Gross Weight per Pack Metric 19.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 14.7320 in Height [Metric] 14.7320 cm Hub Opening A Item Group 00148 Length 92.7100 in Length [Metric] 92.7100 cm Line Side Wire Range AWG 6...350 kcmil (aluminium) line side;AWG 6...350 kcmil (copper) line side;AWG 12...AWG 2/0 (aluminium) service ground;AWG 12...AWG 2/0 (copper) service ground Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361717&lang=en-us Mounting Surface Mounted Number Of Cutouts 20 Returnable Y Substitute Product Catalog Number A100 UNSPSC 39121102 UPC 11 78590184116 UPC 12 785901841166 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.1000 in Width [Metric] 38.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Residential Applications Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 12 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC2040M200CH |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Horn Bypass |
| Catalog Number | RC2040M200CH |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4.67 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3175.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 52036.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1905 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 14.7320 in |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Hub Opening | A |
| Item Group | 00148 |
| Length | 92.7100 in |
| Length [Metric] | 92.7100 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 6...350 kcmil (aluminium) line side;AWG 6...350 kcmil (copper) line side;AWG 12...AWG 2/0 (aluminium) service ground;AWG 12...AWG 2/0 (copper) service ground |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361717&lang=en-us |
| Mounting | Surface Mounted |
| Number Of Cutouts | 20 |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | A100 |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590184116 |
| UPC 12 | 785901841166 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.1000 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Residential Applications |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 12 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug |