or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC2040M200CGP 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed General Panel Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC2040M200CGP 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed General Panel Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~12049114
MFGR #RC2040M200CGP
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed General Panel Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed General Panel Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W Dimensions
Alternate Catalog Number RC2040M200CGP Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type No Bypass Catalog Number RC2040M200CGP Country of Origin US Currency USD Depth 5.07 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2944.80 Gross Volume per Pack Metric 48256.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1996 lb Gross Weight per Pack Metric 19.96 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 15.4940 in Height [Metric] 15.4940 cm Hub Opening A Item Group 00148 Length 93.2180 in Length [Metric] 93.2180 cm Line Side Wire Range AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 8...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361715&lang=en-us Mounting Surface Number Of Cutouts 20 Returnable Y Size 36.69 in Type Ringless;All-In-One UNSPSC 39121102 UPC 11 78590148190 UPC 12 785901481904 Width 37.5920 in Width [Metric] 37.5920 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Residential Applications Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC2040M200CGP |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | No Bypass |
| Catalog Number | RC2040M200CGP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 5.07 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2944.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 48256.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1996 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 15.4940 in |
| Height [Metric] | 15.4940 cm |
| Hub Opening | A |
| Item Group | 00148 |
| Length | 93.2180 in |
| Length [Metric] | 93.2180 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 8...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361715&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Number Of Cutouts | 20 |
| Returnable | Y |
| Size | 36.69 in |
| Type | Ringless;All-In-One |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590148190 |
| UPC 12 | 785901481904 |
| Width | 37.5920 in |
| Width [Metric] | 37.5920 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Residential Applications |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug |