or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC2040M125CH 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 125 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC2040M125CH 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Horn Bypass, 120/240 VAC, 125 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~6415514
MFGR #RC2040M125CH
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 125 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 20-Circuit 40-Space All-In-One Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 125 A, 1 Phase, 50/60 Hz Frequency, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 12 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, 1/2 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Flush Mounting, NEMA 3R Enclosure, 35.13 in H x 14.37 in W x 4.67 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RC2040M125CH Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RC2040M125CH Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3125.42 Gross Volume per Pack Metric 51216.32 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 42.9900 lb Gross Weight per Pack Metric 19.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 5.5118 in Height [Metric] 14.4780 cm Item Group 00148 Length 36.6142 in Length [Metric] 93.4720 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361709&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number HOM2175SB UNSPSC 39121102 UPC 11 78590100284 UPC 12 785901002840 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 14.9606 in Width [Metric] 37.8460 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Residential Applications Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 12 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC2040M125CH |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RC2040M125CH |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3125.42 |
| Gross Volume per Pack Metric | 51216.32 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 42.9900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 5.5118 in |
| Height [Metric] | 14.4780 cm |
| Item Group | 00148 |
| Length | 36.6142 in |
| Length [Metric] | 93.4720 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361709&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | HOM2175SB |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590100284 |
| UPC 12 | 785901002840 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 14.9606 in |
| Width [Metric] | 37.8460 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Residential Applications |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side, 12 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug |