or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EZ Meter-Pak™ EZM11600TB Main Terminal Box, 120/240 VAC, 1600 A, 1 ph Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EZ Meter-Pak™ EZM11600TB Main Terminal Box, 120/240 VAC, 1600 A, 1 ph Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU1323406
MFGR #EZM11600TB
$/ea
Square D™ EZ Meter-Pak™ Main Terminal Box, 120/240 VAC, 1600 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, (1) Cable #6 AWG to 300 kcmil Ground/(6) Cables #3/0 AWG to 600 kcmil Line/(6) Cables #3/0 AWG to 600 kcmil Neutral Wire, Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R Operating, 22.48 in W x 13 in D x 55.09 in H
Square D™ EZ Meter-Pak™ Main Terminal Box, 120/240 VAC, 1600 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, (1) Cable #6 AWG to 300 kcmil Ground/(6) Cables #3/0 AWG to 600 kcmil Line/(6) Cables #3/0 AWG to 600 kcmil Neutral Wire, Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R Operating, 22.48 in W x 13 in D x 55.09 in H
Alternate Catalog Number EZM11600TB ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EZM11600TB Country of Origin MX Currency USD Depth 13 in Enclosure Steel EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20360.18 Gross Volume per Pack Metric 333642.19 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.6318 lb Gross Weight per Pack Metric 63.19 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 36.8000 in Height [Metric] 36.8000 cm Item Group 00020 Length 141.0000 in Length [Metric] 141.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357399&lang=en-us Mounting Surface Returnable Y Substitute Product Catalog Number EZM114125X UNSPSC 39121102 UPC 11 78590130487 UPC 12 785901304876 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 64.3000 in Width [Metric] 64.3000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Phase 1 phase in;1 phase out Type METER CENTER MAIN UNIT Main Lugs;Aluminium/copper: busbar Electrical connection - lugs (1) cables 6 AWG to 300 kcmil (aluminum/copper) ground, lugs (6) cables 3/0 AWG to 600 kcmil (aluminum/copper) line and lugs (6) cables 3/0 AWG to 600 kcmil (aluminum/copper) neutral Meter center
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EZM11600TB |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EZM11600TB |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 13 in |
| Enclosure | Steel |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20360.18 |
| Gross Volume per Pack Metric | 333642.19 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6318 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 63.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 36.8000 in |
| Height [Metric] | 36.8000 cm |
| Item Group | 00020 |
| Length | 141.0000 in |
| Length [Metric] | 141.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357399&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | EZM114125X |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590130487 |
| UPC 12 | 785901304876 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 64.3000 in |
| Width [Metric] | 64.3000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Phase | 1 phase in;1 phase out |
| Type | METER CENTER MAIN UNIT |
| Main Lugs;Aluminium/copper: busbar |
| Electrical connection - lugs (1) cables 6 AWG to 300 kcmil (aluminum/copper) ground, lugs (6) cables 3/0 AWG to 600 kcmil (aluminum/copper) line and lugs (6) cables 3/0 AWG to 600 kcmil (aluminum/copper) neutral |
| Meter center |