or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ CL20F Lug Kit With 350 kcmil Lug, For Use With F Series 200 A Safety Switch, (6) Device, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ CL20F Lug Kit With 350 kcmil Lug, For Use With F Series 200 A Safety Switch, (6) Device, Copper
SKU1140606
MFGR #CL20F
$/ea
Square D™ Lug Kit, For Use with: F Series 200 A Safety Switch, (6) Device, Copper
Square D™ Lug Kit, For Use with: F Series 200 A Safety Switch, (6) Device, Copper
Alternate Catalog Number CL20F Amperage Rating 200 A Application Safety switch 200-200 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CL20F Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.6699 lb Gross Weight per Pack Metric 566.99 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 20.1930 in Height [Metric] 20.1930 cm Item Group 00199 Length 36.3220 in Length [Metric] 36.3220 cm Line Side Wire Range AWG 3...250 kcmil 1 copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=363425&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121102 UPC 11 78590129627 UPC 12 785901296270 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.7150 in Width [Metric] 5.7150 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Copper Type LUG KIT Safety switch 200-200 A copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CL20F |
| Amperage Rating | 200 A |
| Application | Safety switch 200-200 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CL20F |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.6699 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 566.99 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 20.1930 in |
| Height [Metric] | 20.1930 cm |
| Item Group | 00199 |
| Length | 36.3220 in |
| Length [Metric] | 36.3220 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 3...250 kcmil 1 copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=363425&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590129627 |
| UPC 12 | 785901296270 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.7150 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Copper |
| Type | LUG KIT |
| Safety switch 200-200 A |
| copper |