or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric MMSK2 Meter Sockets - Single Position
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric MMSK2 Meter Sockets - Single Position
SKU236302
MFGR #MMSK2
$/ea
Square D MMSK2 MTR MP LUG LANDING PAD KIT. 3 PADS PER KIT.,600 A,For 3 through 6 position 125A and 200A devices,Lug Landing Kit,Meter-Pak,NEMA/EUSERC
Square D MMSK2 MTR MP LUG LANDING PAD KIT. 3 PADS PER KIT.,600 A,For 3 through 6 position 125A and 200A devices,Lug Landing Kit,Meter-Pak,NEMA/EUSERC
Alternate Catalog Number MMSK2 Amperage Rating 600 A Application Connection accessory; lug ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number MMSK2 Country of Origin US Currency USD Depth 5 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 543.75 Gross Volume per Pack Metric 8910.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0172 lb Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 18.0340 in Height [Metric] 12.7000 cm Item Group 00027 Length 36.5760 in Length [Metric] 36.8300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359473&lang=en-us Returnable Y Size 7.5 in Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantNEMA/EUSERC RatedPROP65:California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand MP METER-PAK UNSPSC 39121102 UPC 11 78590100257 UPC 12 785901002574 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.8600 in Width [Metric] 19.0500 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 600 A, Panel Mount Suitable For Use With Meter-Pak™ MP 3 to 6-Position 125 and 200 A Devices Type PAD KIT Connection accessory; lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MMSK2 |
| Amperage Rating | 600 A |
| Application | Connection accessory; lug |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MMSK2 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 5 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 543.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8910.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0172 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 18.0340 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | 00027 |
| Length | 36.5760 in |
| Length [Metric] | 36.8300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359473&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Size | 7.5 in |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantNEMA/EUSERC RatedPROP65:California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | MP METER-PAK |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590100257 |
| UPC 12 | 785901002574 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.8600 in |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 600 A, Panel Mount |
| Suitable For Use With | Meter-Pak™ MP 3 to 6-Position 125 and 200 A Devices |
| Type | PAD KIT |
| Connection accessory; lug |