or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric EZM1ELBOW Bus Elbow, For Use With EZ Meter-Pak™ Meter Center, 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric EZM1ELBOW Bus Elbow, For Use With EZ Meter-Pak™ Meter Center, 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1, Aluminum
SKUPDW~6399955
MFGR #EZM1ELBOW
$/ea
Schneider Electric Bus Elbow, For Use With: EZ Meter-Pak™ Meter Center, Specifications: 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1, Aluminum, 19.5 in H x 14.52 in W x 8.01 in D Dimensions
Schneider Electric Bus Elbow, For Use With: EZ Meter-Pak™ Meter Center, Specifications: 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1, Aluminum, 19.5 in H x 14.52 in W x 8.01 in D Dimensions
Alternate Catalog Number EZM1ELBOW Amperage Rating 1200 A,1200-1200 A Application Indoor Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EZM1ELBOW Country of Origin US Currency USD Depth 14.46 in Dimensions 19.5 in H x 14.52 in W x 8.01 in D Enclosure NEMA 1,STEEL EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2173 lb Gross Weight per Pack Metric 21.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 49.5380 in Height [Metric] 49.5000 cm Item Group 00020 Length 36.7280 in Length [Metric] 36.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357569&lang=en-us Mounting Surface Phase 1 Returnable N Size 14.46 IN,19.5 IN Standard UL Listed Sub Brand METER-PAK UNSPSC 39121102 UPC 11 78590129532 UPC 12 785901295327 Voltage Rating 120/240 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 36.7280 in Width [Metric] 36.7000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Specifications 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1 Suitable For Use With EZ Meter-Pak™ Meter Center Indoor Applications ALUMINIUM BUSBAR
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EZM1ELBOW |
| Amperage Rating | 1200 A,1200-1200 A |
| Application | Indoor Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EZM1ELBOW |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 14.46 in |
| Dimensions | 19.5 in H x 14.52 in W x 8.01 in D |
| Enclosure | NEMA 1,STEEL |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2173 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 49.5380 in |
| Height [Metric] | 49.5000 cm |
| Item Group | 00020 |
| Length | 36.7280 in |
| Length [Metric] | 36.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=357569&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Phase | 1 |
| Returnable | N |
| Size | 14.46 IN,19.5 IN |
| Standard | UL Listed |
| Sub Brand | METER-PAK |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590129532 |
| UPC 12 | 785901295327 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 36.7280 in |
| Width [Metric] | 36.7000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 120/240 VAC, 1200 A, 1-Phase, 3-Wire, NEMA 1 |
| Suitable For Use With | EZ Meter-Pak™ Meter Center |
| Indoor Applications |
| ALUMINIUM BUSBAR |