or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQB100 3-Phase Main Breaker Load Center, 240 VAC, 100 A, 25 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQB100 3-Phase Main Breaker Load Center, 240 VAC, 100 A, 25 kA Interrupt
SKU1500293
MFGR #QO342MQB100
$/ea
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase, 240 VAC, 100 A, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, 3/4-Wire Wiring Configuration, 42 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, Sheet Steel Housing
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase, 240 VAC, 100 A, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, 3/4-Wire Wiring Configuration, 42 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, Sheet Steel Housing
Alternate Catalog Number QO342MQB100 Application For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER Catalog Number QO342MQB100 Country of Origin US Cover Type ORDER SEPARATELY Currency USD Depth 3.7008 in Enclosure NEMA 1 INDOOR,BAKED ENAMEL GREY,WELDED SHEET STEEL Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 2534.72 Gross Volume per Pack Metric 41536.47 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1406 lb Gross Weight per Pack Metric 14.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 10.9000 in Height [Metric] 10.9000 cm Housing Material Sheet Steel Item Group 00158 Length 101.9000 in Length [Metric] 101.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360875&lang=en-us Number of Circuits 42 Number Of Feeders 42 Number Of Spaces 42 Phase 3 Returnable Y Standard CSA Sub Brand QO Type Load Center UNSPSC 39121101 UPC 11 78590188421 UPC 12 785901884217 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 37.3000 in Width [Metric] 37.3000 cm Wire Size 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wiring Configuration 4-WIRE-3-WIRE Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 100 A Interrupt Rating 25 KA kA Voltage Rating 240 VAC For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people TIN PLATED COPPER BUSBAR Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal Split branch neutral for clutter free wiring Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg Shielded 1-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance Provisions for door lock on convertible mains panel covers Side hinge doors on outdoor convertible main panels Gray baked enamel surface finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO342MQB100 |
| Application | For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER |
| Catalog Number | QO342MQB100 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | ORDER SEPARATELY |
| Currency | USD |
| Depth | 3.7008 in |
| Enclosure | NEMA 1 INDOOR,BAKED ENAMEL GREY,WELDED SHEET STEEL |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 2534.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 41536.47 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1406 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 10.9000 in |
| Height [Metric] | 10.9000 cm |
| Housing Material | Sheet Steel |
| Item Group | 00158 |
| Length | 101.9000 in |
| Length [Metric] | 101.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360875&lang=en-us |
| Number of Circuits | 42 |
| Number Of Feeders | 42 |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA |
| Sub Brand | QO |
| Type | Load Center |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590188421 |
| UPC 12 | 785901884217 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 37.3000 in |
| Width [Metric] | 37.3000 cm |
| Wire Size | 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu |
| Wiring Configuration | 4-WIRE-3-WIRE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 100 A |
| Interrupt Rating | 25 KA kA |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| TIN PLATED COPPER BUSBAR |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| Split branch neutral for clutter free wiring |
| Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg |
| Shielded 1-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance |
| Provisions for door lock on convertible mains panel covers |
| Side hinge doors on outdoor convertible main panels |
| Gray baked enamel surface finish |