or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQ225175 3-Phase Convertible Main Breaker Load Center, 208Y/120 VAC, 120/240 Delta VAC, 240 Delta VAC, 175 A, 25 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQ225175 3-Phase Convertible Main Breaker Load Center, 208Y/120 VAC, 120/240 Delta VAC, 240 Delta VAC, 175 A, 25 kA Interrupt
SKUPDW~6415327
MFGR #QO342MQ225175
$/ea
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase Convertible, 208Y/120 VAC, 120/240 Delta VAC, 240 Delta VAC, 175 A, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, 3/4-Wire Wiring Configuration, 225 A Bus, 42 Spaces, 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, 12 Enclosure Box, Sheet Steel Housing, 39.37 in H x 14.25 in W x 3.75 in D
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase Convertible, 208Y/120 VAC, 120/240 Delta VAC, 240 Delta VAC, 175 A, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, 3/4-Wire Wiring Configuration, 225 A Bus, 42 Spaces, 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, 12 Enclosure Box, Sheet Steel Housing, 39.37 in H x 14.25 in W x 3.75 in D
Alternate Catalog Number QO342MQ225175 Application For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...300 kcmil aluminium/copper Catalog Number QO342MQ225175 Country of Origin US Cover Type ORDER SEPARATELY Currency USD Enclosure Baked enamel Gray;Welded sheet steel;12 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1211 lb Gross Weight per Pack Metric 12.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 100.6470 in Height [Metric] 100.6470 cm Item Group 00011 Length 36.6690 in Length [Metric] 36.6690 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360861&lang=en-us Number Of Spaces 42 Phase 3 phase Returnable N Type Load Center UNSPSC 39121101 UPC 11 78590145641 UPC 12 785901456414 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.1600 in Width [Metric] 10.1600 cm Wiring Configuration 3-wire;4-wire Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Interrupt Rating 25 kA For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people Tin plated copper: busbar Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal Split branch neutral for clutter free wiring Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg Shielded one-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance Provisions for door lock on convertible mains panel covers Side hinge doors on outdoor convertible main panels Gray baked enamel surface finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO342MQ225175 |
| Application | For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...300 kcmil aluminium/copper |
| Catalog Number | QO342MQ225175 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | ORDER SEPARATELY |
| Currency | USD |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded sheet steel;12 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1211 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 100.6470 in |
| Height [Metric] | 100.6470 cm |
| Item Group | 00011 |
| Length | 36.6690 in |
| Length [Metric] | 36.6690 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360861&lang=en-us |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 phase |
| Returnable | N |
| Type | Load Center |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590145641 |
| UPC 12 | 785901456414 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Wiring Configuration | 3-wire;4-wire |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Interrupt Rating | 25 kA |
| For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| Tin plated copper: busbar |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| Split branch neutral for clutter free wiring |
| Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg |
| Shielded one-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance |
| Provisions for door lock on convertible mains panel covers |
| Side hinge doors on outdoor convertible main panels |
| Gray baked enamel surface finish |