or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QON403L60N OEM MOUNTING BASE 60
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QON403L60N OEM MOUNTING BASE 60
SKU194840
MFGR #QON403L60N
$/ea
Square D QON403L60N OEM MOUNTING BASE 60A 3PH 3SP,#12-6 AWG(Al/Cu),10kA,240 V AC-208Y/120 V AC-120/240 V AC,240 V AC-208Y/120 V AC-120/240 V AC,3-Phase,4-Wire,60A,Load Center Mounting Base,QO,QO,UL Listed, CSA Certified,Unit Mounting QO, QO-GFI and QO-EPD Circuit Breakers
Square D QON403L60N OEM MOUNTING BASE 60A 3PH 3SP,#12-6 AWG(Al/Cu),10kA,240 V AC-208Y/120 V AC-120/240 V AC,240 V AC-208Y/120 V AC-120/240 V AC,3-Phase,4-Wire,60A,Load Center Mounting Base,QO,QO,UL Listed, CSA Certified,Unit Mounting QO, QO-GFI and QO-EPD Circuit Breakers
Alternate Catalog Number QON403L60N Amperage Rating 60 A Application QO CIRCUIT BREAKER- QO-GFI CIRCUIT BREAKER- QO-EPD CIRCUIT BREAKER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 12...AWG 6 aluminium/copper Catalog Number QON403L60N Circuit Breaker Type QO Country of Origin MX Currency USD Depth 1.8898 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 79.29 Gross Volume per Pack Metric 1299.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.3112 lb Gross Weight per Pack Metric 325.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 8.6360 in Height [Metric] 8.8900 cm Interrupt Rating 10 KA kA Item Group 00909 Length 13.4620 in Length [Metric] 13.4620 cm Load Regulation 10KA Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361455&lang=en-us Number Of Spaces 3 Phase 1 Returnable Y Standard CSA;UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand QO CIRCUIT-BREAKER Substitute Product Catalog Number QO403L60NRB UNSPSC 39121101 UPC 11 78590110743 UPC 12 785901107439 Voltage Rating 208Y/120 V AC-240 V AC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.1760 in Width [Metric] 11.1760 cm Wiring Configuration 4-Wire Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 60 A at 120/208Y/240 VAC, 3-Phase, 10 kA, 4-Wire, 12 to 6 AWG Al/Cu, 1-Pole 3-Spaces Suitable For Use With QO™ QO-GFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Load Center Type Type OEM QO CIRCUIT BREAKER- QO-GFI CIRCUIT BREAKER- QO-EPD CIRCUIT BREAKER TIN PLATED COPPER BUSBAR Tin plated copper busbar 12 to 6 AWG Al/Cu
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QON403L60N |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | QO CIRCUIT BREAKER- QO-GFI CIRCUIT BREAKER- QO-EPD CIRCUIT BREAKER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 12...AWG 6 aluminium/copper |
| Catalog Number | QON403L60N |
| Circuit Breaker Type | QO |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.8898 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 79.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1299.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.3112 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 325.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 8.6360 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Interrupt Rating | 10 KA kA |
| Item Group | 00909 |
| Length | 13.4620 in |
| Length [Metric] | 13.4620 cm |
| Load Regulation | 10KA |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361455&lang=en-us |
| Number Of Spaces | 3 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA;UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | QO CIRCUIT-BREAKER |
| Substitute Product Catalog Number | QO403L60NRB |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590110743 |
| UPC 12 | 785901107439 |
| Voltage Rating | 208Y/120 V AC-240 V AC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.1760 in |
| Width [Metric] | 11.1760 cm |
| Wiring Configuration | 4-Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 60 A at 120/208Y/240 VAC, 3-Phase, 10 kA, 4-Wire, 12 to 6 AWG Al/Cu, 1-Pole 3-Spaces |
| Suitable For Use With | QO™ QO-GFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Load Center |
| Type | Type OEM |
| QO CIRCUIT BREAKER- QO-GFI CIRCUIT BREAKER- QO-EPD CIRCUIT BREAKER |
| TIN PLATED COPPER BUSBAR |
| Tin plated copper busbar |
| 12 to 6 AWG Al/Cu |