or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ S143A Micrologic™ Electronic LSI Breaker Trip Unit, 5 A, M/P/R Frame, For Use With Compact NS630B to NS3200 Circuit Breaker
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ S143A Micrologic™ Electronic LSI Breaker Trip Unit, 5 A, M/P/R Frame, For Use With Compact NS630B to NS3200 Circuit Breaker
SKUPDW~6417875
MFGR #S143A
$/ea
Square D™ Micrologic™ Breaker Trip Unit, Micrologic™ Electronic LSI, 5 A, M/P/R Breaker Frame, For Use With: Compact NS630B to NS3200 Circuit Breaker
Square D™ Micrologic™ Breaker Trip Unit, Micrologic™ Electronic LSI, 5 A, M/P/R Breaker Frame, For Use With: Compact NS630B to NS3200 Circuit Breaker
Alternate Catalog Number S143A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number S143A Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 280.80 Gross Volume per Pack Metric 4601.47 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.8081 lb Gross Weight per Pack Metric 480.81 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 9.1440 in Height [Metric] 9.1440 cm Item Group 01290 Length 33.0200 in Length [Metric] 32.5120 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55915544&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL LISTED Sub Brand MICROLOGIC Trip Type Electronic;LSI Type TRIP UNIT UNSPSC 39121603 UPC 11 78590156071 UPC 12 785901560715 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.2400 in Width [Metric] 15.2400 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | S143A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S143A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 280.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4601.47 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.8081 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 480.81 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 9.1440 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Item Group | 01290 |
| Length | 33.0200 in |
| Length [Metric] | 32.5120 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55915544&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL LISTED |
| Sub Brand | MICROLOGIC |
| Trip Type | Electronic;LSI |
| Type | TRIP UNIT |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590156071 |
| UPC 12 | 785901560715 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.2400 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |