or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 6 to 1/0 AWG Cu
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 6 to 1/0 AWG Cu
SKU576905
MFGR #CYA060HD
$/ea
Schneider Electric CYA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Schneider Electric CYA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Alternate Catalog Number CYA060HD Application H-frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CYA060HD Connection AWG 6...AWG 1/0 COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.1920 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423269124&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL Type Mechanical UNSPSC 39121601 UPC 11 78590165558 UPC 12 785901655589 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 6 to 1/0 AWG Cu Suitable For Use With PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker H-frame SET OF 3 Upstream location of connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CYA060HD |
| Application | H-frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CYA060HD |
| Connection | AWG 6...AWG 1/0 COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423269124&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590165558 |
| UPC 12 | 785901655589 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 6 to 1/0 AWG Cu |
| Suitable For Use With | PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker |
| H-frame |
| SET OF 3 |
| Upstream location of connection |