or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 4 to 2/0 AWG Cu, Unit Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 4 to 2/0 AWG Cu, Unit Mount
SKU770391
MFGR #CYA150HD
$/ea
Schneider Electric CYA150HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Schneider Electric CYA150HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Alternate Catalog Number CYA150HD Application H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CYA150HD Connection AWG 4...AWG 2/0 COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4040 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.0000 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 16.5000 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423264211&lang=en-us Mounting UNIT MOUNT Returnable Y Standard UL-CSA Substitute Product Catalog Number HGA36150 Type Mechanical UNSPSC 39121601 UPC 11 78590101759 UPC 12 785901017592 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 4 to 2/0 AWG Cu Mounting Type Unit Suitable For Use With PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame SET OF 3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CYA150HD |
| Application | H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CYA150HD |
| Connection | AWG 4...AWG 2/0 COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.0000 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 16.5000 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423264211&lang=en-us |
| Mounting | UNIT MOUNT |
| Returnable | Y |
| Standard | UL-CSA |
| Substitute Product Catalog Number | HGA36150 |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590101759 |
| UPC 12 | 785901017592 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 4 to 2/0 AWG Cu |
| Mounting Type | Unit |
| Suitable For Use With | PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker |
| H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| SET OF 3 |