or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 2/0 AWG to 300 kcmil Cu
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 2/0 AWG to 300 kcmil Cu
SKU576908
MFGR #CYA250J3
$/ea
Schneider Electric CYA250J3 CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Schneider Electric CYA250J3 CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Alternate Catalog Number CYA250J3 Application J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CYA250J3 Connection AWG 2/0...300 KCMIL COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.1920 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423262311&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedECCN: EAR99 Substitute Product Catalog Number JDA36250 Type Mechanical UNSPSC 39121601 UPC 11 78590153957 UPC 12 785901539575 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 2/0 AWG to 300 kcmil Cu Suitable For Use With PowerPact™ J-Frame Molded Case Circuit Breaker J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame SET OF 3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CYA250J3 |
| Application | J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CYA250J3 |
| Connection | AWG 2/0...300 KCMIL COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423262311&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedECCN: EAR99 |
| Substitute Product Catalog Number | JDA36250 |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590153957 |
| UPC 12 | 785901539575 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 2/0 AWG to 300 kcmil Cu |
| Suitable For Use With | PowerPact™ J-Frame Molded Case Circuit Breaker |
| J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| SET OF 3 |