or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Compression Lug Kit, 6 to 2 AWG Al/Cu, Unit Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Compression Lug Kit, 6 to 2 AWG Al/Cu, Unit Mount
SKU987429
MFGR #YA060HD
$/ea
Schneider Electric YA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),lug,set of 3
Schneider Electric YA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),lug,set of 3
Alternate Catalog Number YA060HD Application H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number YA060HD Connection AWG 6...AWG 2 ALUMINIUM/COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 11.4300 in Height [Metric] 11.4300 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423265285&lang=en-us Mounting Unit mount;Compression Returnable Y Standard CSA-UL Type CONNECTION ACCESSORY,LUG UNSPSC 39121601 UPC 11 78590169441 UPC 12 785901694410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame SET OF 3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | YA060HD |
| Application | H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | YA060HD |
| Connection | AWG 6...AWG 2 ALUMINIUM/COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 11.4300 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423265285&lang=en-us |
| Mounting | Unit mount;Compression |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Type | CONNECTION ACCESSORY,LUG |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590169441 |
| UPC 12 | 785901694410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| SET OF 3 |