or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Compression Lug Kit, 1/0 to 4/0 AWG Al/Cu, Unit Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Compression Lug Kit, 1/0 to 4/0 AWG Al/Cu, Unit Mount
SKU566193
MFGR #YA150HD
$/ea
Schneider Electric YA150HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),lug,set of 3
Schneider Electric YA150HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),lug,set of 3
Alternate Catalog Number YA150HD Application H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number YA150HD Connection AWG 1/0...AWG 4/0 ALUMINIUM/COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 168.90 Gross Volume per Pack Metric 2767.76 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.9484 lb Gross Weight per Pack Metric 294.83 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 11.6840 in Height [Metric] 11.6840 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423263507&lang=en-us Mounting Compression;unit mount Returnable Y Standard CSA-UL Type CONNECTION ACCESSORY,LUG UNSPSC 39121601 UPC 11 78590160298 UPC 12 785901602989 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 1/0 to 4/0 AWG Al/Cu Mounting Type Unit Suitable For Use With PowerPact™ 150 A H-Frame Molded Circuit Breaker H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame SET OF 3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | YA150HD |
| Application | H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | YA150HD |
| Connection | AWG 1/0...AWG 4/0 ALUMINIUM/COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 168.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2767.76 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.9484 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 294.83 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 11.6840 in |
| Height [Metric] | 11.6840 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423263507&lang=en-us |
| Mounting | Compression;unit mount |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Type | CONNECTION ACCESSORY,LUG |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590160298 |
| UPC 12 | 785901602989 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 1/0 to 4/0 AWG Al/Cu |
| Mounting Type | Unit |
| Suitable For Use With | PowerPact™ 150 A H-Frame Molded Circuit Breaker |
| H-frame;PowerPact H PowerPact H-Frame |
| SET OF 3 |