or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CU250JD Breaker Terminals
SKU467924
MFGR #CU250JD
$/ea
Square D CU250JD CIRCUIT BREAKER MECHANICAL LUG KIT (3),200250A,Copper,For J-frame circuit breakers,J-frame,Mechanical Lug Kit,NA,for use with copper wire only,lugs
Square D CU250JD CIRCUIT BREAKER MECHANICAL LUG KIT (3),200250A,Copper,For J-frame circuit breakers,J-frame,Mechanical Lug Kit,NA,for use with copper wire only,lugs
Alternate Catalog Number CU250JD Application JD/JG/JJ/JL;PowerPact J PowerPact J-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CU250JD Connection LUGS Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frame J-FRAME Gross Volume Per Pack 40.00 Gross Volume per Pack Metric 655.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.9484 lb Gross Weight per Pack Metric 294.83 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 5.0800 in Height [Metric] 5.0800 cm Item Group 01103 Length 12.7000 in Length [Metric] 12.7000 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423259610&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL Trip Type NA Type MECHANICAL LUG KIT UNSPSC 39121601 UPC 11 78590146786 UPC 12 785901467861 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.1600 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 1/0 AWG to 300 kcmil Suitable For Use With 200 to 250 A J Frame Circuit Breaker JD/JG/JJ/JL;PowerPact J PowerPact J-Frame FOR USE WITH COPPER WIRE ONLY Downstream and upstream connection For use with copper wire only Lug connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CU250JD |
| Application | JD/JG/JJ/JL;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CU250JD |
| Connection | LUGS |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J-FRAME |
| Gross Volume Per Pack | 40.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 655.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.9484 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 294.83 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 5.0800 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 12.7000 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423259610&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Trip Type | NA |
| Type | MECHANICAL LUG KIT |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590146786 |
| UPC 12 | 785901467861 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 1/0 AWG to 300 kcmil |
| Suitable For Use With | 200 to 250 A J Frame Circuit Breaker |
| JD/JG/JJ/JL;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| FOR USE WITH COPPER WIRE ONLY |
| Downstream and upstream connection |
| For use with copper wire only |
| Lug connection |