or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ LV429517 Terminal Shield With Long Lug, For Use With Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ LV429517 Terminal Shield With Long Lug, For Use With Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker, 3 Poles
SKUPDW~11741070
MFGR #LV429517
$/ea
Schneider Electric Terminal Shield, Series: LV4, 3 Pole, For Use With: Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker, 250 A at 250 VDC
Schneider Electric Terminal Shield, Series: LV4, 3 Pole, For Use With: Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker, 250 A at 250 VDC
Alternate Catalog Number LV429517 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LV429517 Country of Origin US Currency USD Electrical Ratings 250 A at 250 VDC EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 67.18 Gross Volume per Pack Metric 1100.88 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5120 lb Gross Weight per Pack Metric 150.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 01103 Length 13.0000 in Length [Metric] 13.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=848944&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable N Series LV4 Standard IP40 conforming to IEC 60529 UNSPSC 39121601 UPC 11 78590171118 UPC 12 785901711186 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Suitable For Use With Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker Type Long terminal shield ComPacT new generation (ComPacT NSX100 new generation);ComPacT new generation (ComPacT NSX160 new generation);ComPacT new generation (ComPacT NSX250 new generation);ComPact (ComPact NSX100);ComPact (ComPact NSX160);ComPact (ComPact NSX250);ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX100 DC;ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX160 DC;ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX250 DC;ComPact Compact NSX100 DC;ComPact Compact NSX160 DC;ComPact Compact NSX250 DC;EasyPact (EasyPact CVS100);EasyPact (EasyPact CVS160);EasyPact (EasyPact CVS250);Circuit-breaker;plug-in base 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LV429517 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LV429517 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Electrical Ratings | 250 A at 250 VDC |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 67.18 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1100.88 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5120 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 150.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 13.0000 in |
| Length [Metric] | 13.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=848944&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Series | LV4 |
| Standard | IP40 conforming to IEC 60529 |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590171118 |
| UPC 12 | 785901711186 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Suitable For Use With | Compact™ NSX and EasyPact™ CVS Molded Case Circuit Breaker |
| Type | Long terminal shield |
| ComPacT new generation (ComPacT NSX100 new generation);ComPacT new generation (ComPacT NSX160 new generation);ComPacT new generation (ComPacT NSX250 new generation);ComPact (ComPact NSX100);ComPact (ComPact NSX160);ComPact (ComPact NSX250);ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX100 DC;ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX160 DC;ComPacT new generation (ComPacT NSX DC new generation) NSX250 DC;ComPact Compact NSX100 DC;ComPact Compact NSX160 DC;ComPact Compact NSX250 DC;EasyPact (EasyPact CVS100);EasyPact (EasyPact CVS160);EasyPact (EasyPact CVS250);Circuit-breaker;plug-in base |
| 1 |