or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Advantys ABE7H16C10 Passive Discrete I/O Connection Sub-Base, 1 Terminals
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Advantys ABE7H16C10 Passive Discrete I/O Connection Sub-Base, 1 Terminals
SKUPDW~6395424
MFGR #ABE7H16C10
$/ea
Schneider Electric Square D™ Advantys Connection Sub-Base, Passive Discrete I/O, 1 Terminals, 5.31 in-lb Torque
Schneider Electric Square D™ Advantys Connection Sub-Base, Passive Discrete I/O, 1 Terminals, 5.31 in-lb Torque
Alternate Catalog Number ABE7H16C10 Application For Modicon™ ABE7 connection sub-base ARRA Compliant N Buy American Compliant N Capacity 16 CHANNELS Catalog Number ABE7H16C10 Country of Origin LV Currency USD Enclosure IP2X CONFORMING TO IEC 60529 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 48.97 Gross Volume per Pack Metric 802.47 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 7.0000 in Height [Metric] 7.0000 cm Item Group 22375 Length 13.6000 in Length [Metric] 13.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1451841&lang=en-us Mounting BY SCREWS ON SOLID PLATE WITH FIXING KIT, BY CLIPS ON 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL Number Of Terminals 1 Output 1.8 A Power Supply 19...30 VDC CONFORMING TO IEC 61131-2 Returnable N Standard BV, CSA, DNV, GL, LROS, UL Sub Brand ADVANTYS Temperature Rating 23 to 140 F °F Torque Rating 5.31 Type PASSIVE DISCRETE I/O SUB-BASE UNSPSC 32151603 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.3000 in Width [Metric] 8.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Modicon™ ABE7 connection sub-base SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.09...1 X 1.5 MMA², 0.09-1.5 MMA² AWG 28...AWG 16) FLEXIBLE WITH CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.14...1 X 2.5 MMA², 0.14-2.5 MMA² AWG 26...AWG 12) SOLID-SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.14...1 X 2.5 MMA², 0.14-2.5 MMA² AWG 26...AWG 14) FLEXIBLE WITHOUT CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 2 X 0.09...2 X 0.75 MMA², 0.09-0.75 MMA² AWG 28...AWG 20) FLEXIBLE WITH CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 2 X 0.2...2 X 2.5 MMA², 0.2-2.5 MMA² AWG 24...AWG 14) SOLID
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABE7H16C10 |
| Application | For Modicon™ ABE7 connection sub-base |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Capacity | 16 CHANNELS |
| Catalog Number | ABE7H16C10 |
| Country of Origin | LV |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP2X CONFORMING TO IEC 60529 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 48.97 |
| Gross Volume per Pack Metric | 802.47 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Item Group | 22375 |
| Length | 13.6000 in |
| Length [Metric] | 13.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1451841&lang=en-us |
| Mounting | BY SCREWS ON SOLID PLATE WITH FIXING KIT, BY CLIPS ON 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL |
| Number Of Terminals | 1 |
| Output | 1.8 A |
| Power Supply | 19...30 VDC CONFORMING TO IEC 61131-2 |
| Returnable | N |
| Standard | BV, CSA, DNV, GL, LROS, UL |
| Sub Brand | ADVANTYS |
| Temperature Rating | 23 to 140 F °F |
| Torque Rating | 5.31 |
| Type | PASSIVE DISCRETE I/O SUB-BASE |
| UNSPSC | 32151603 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.3000 in |
| Width [Metric] | 8.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Modicon™ ABE7 connection sub-base |
| SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.09...1 X 1.5 MMA², 0.09-1.5 MMA² AWG 28...AWG 16) FLEXIBLE WITH CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.14...1 X 2.5 MMA², 0.14-2.5 MMA² AWG 26...AWG 12) SOLID-SCREW TYPE TERMINALS, 1 X 0.14...1 X 2.5 MMA², 0.14-2.5 MMA² AWG 26...AWG 14) FLEXIBLE WITHOUT CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 2 X 0.09...2 X 0.75 MMA², 0.09-0.75 MMA² AWG 28...AWG 20) FLEXIBLE WITH CABLE END-SCREW TYPE TERMINALS, 2 X 0.2...2 X 2.5 MMA², 0.2-2.5 MMA² AWG 24...AWG 14) SOLID |