or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney FDL175 Unilet® FDL Heavy Duty Device Box With Internal Ground Screw, Feraloy® Iron Alloy, 28 cu-in, 1 Gangs
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney FDL175 Unilet® FDL Heavy Duty Device Box With Internal Ground Screw, Feraloy® Iron Alloy, 28 cu-in, 1 Gangs
SKU149477
MFGR #FDL175
Your Cost: $75.67/ea
These heavy duty cast hub device boxes accommodate standard wiring devices such as switches and receptacles, serve as pull boxes for conductors, provide access for splicing and maintenance, or allow connections for branch conduit runs.
These heavy duty cast hub device boxes accommodate standard wiring devices such as switches and receptacles, serve as pull boxes for conductors, provide access for splicing and maintenance, or allow connections for branch conduit runs.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry 0.75 Cable Entry Size Knockout Catalog Number FDL175 Color Gray Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA FB-1 EU RoHS Indicator N Finish Tri-Coated Gross Weight Per Pack 1.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Hub Size 3/4 in Hub Style Tapered Threaded Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Number Of Outlet 2 Size 3/4 in Standard Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA 009795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification A-A-50563, NEMA : FB-1 Standards UL 514A File No. E18095/E2527CSA C22.2 No. 18CSA 009795Federal Specification A-A-50563NEMA FB-1 Type 1-Gang Type FDL Deep Cast Device Box UNSPSC 39121315 UPC 11 78312620183 UPC 12 783126201833 Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Capacity 28 in³ Material Gray Iron Number of Gangs 1 Number of Knockouts 2 Number of Outlets 2 Construction Ridge Top
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | 0.75 |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Catalog Number | FDL175 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA FB-1 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Tri-Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Hub Size | 3/4 in |
| Hub Style | Tapered Threaded |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Number Of Outlet | 2 |
| Size | 3/4 in |
| Standard | Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA 009795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification A-A-50563, NEMA : FB-1 |
| Standards | UL 514A File No. E18095/E2527CSA C22.2 No. 18CSA 009795Federal Specification A-A-50563NEMA FB-1 |
| Type | 1-Gang Type FDL Deep Cast Device Box |
| UNSPSC | 39121315 |
| UPC 11 | 78312620183 |
| UPC 12 | 783126201833 |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Capacity | 28 in³ |
| Material | Gray Iron |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Knockouts | 2 |
| Number of Outlets | 2 |
| Construction | Ridge Top |