or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney FS1BCA 1 GANG ALUM CAST DEVICE BOX COVER
SKU593682
MFGR #FS1BCA
Your Cost: $27.85/ea
O-Z/Gedney Device Box Cover, Type FS-1 Blank Flat, 1 Gang, 6 in Length, 6 in Width, 1 in Depth, Surface Mount, Cast Aluminum, Aluminum Enamel
O-Z/Gedney Device Box Cover, Type FS-1 Blank Flat, 1 Gang, 6 in Length, 6 in Width, 1 in Depth, Surface Mount, Cast Aluminum, Aluminum Enamel
Application For FS And FD Boxes ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number FS1BCA Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Aluminum Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.66 in Height [Metric] 16.7640 mm Length [Metric] 13.7160 cm Mounting Device Box Mounting Orientation Vertical Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Standard Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA 009795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification A-A-50563, NEMA : FB-1, OS-1 Standards CSA C22.2 18.1/001472NEMA FB-1UL 514AUL File No. E2527 Type 1-Gang Type FS-1 Blank Flat Cast Device Box Cover UNSPSC 39121304 UPC 11 78312605733 UPC 12 783126057331 Width [Metric] 13.7160 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Cover Type Blank Length 5.40 in Material Aluminum Width 5.40 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For FS And FD Boxes |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FS1BCA |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.66 in |
| Height [Metric] | 16.7640 mm |
| Length [Metric] | 13.7160 cm |
| Mounting | Device Box |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | Third Party Certification: UL File Number E-18095, CSA 009795, Applicable Third Party Standards: UL 514A, CSA C22.2 No.18, Federal Specification A-A-50563, NEMA : FB-1, OS-1 |
| Standards | CSA C22.2 18.1/001472NEMA FB-1UL 514AUL File No. E2527 |
| Type | 1-Gang Type FS-1 Blank Flat Cast Device Box Cover |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 78312605733 |
| UPC 12 | 783126057331 |
| Width [Metric] | 13.7160 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Cover Type | Blank |
| Length | 5.40 in |
| Material | Aluminum |
| Width | 5.40 in |