or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney 4Q-50 Liquidtight Conduit Connector, 1/2 in Trade, Straight, Malleable Iron, Electroplated Zinc
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney 4Q-50 Liquidtight Conduit Connector, 1/2 in Trade, Straight, Malleable Iron, Electroplated Zinc
SKU22290
MFGR #4Q50
Your Cost: $5.68/ea
List: For providing safe electrical service in areas exposed to weather, water, oil, dirt and other contaminants, we offer a full line of connectors, hubs and accessories for use with liquidtight flexible metal conduit. Aluminum, steel, zinc and nonmetallic connectors are available, with a variety of options including straight, 45 deg and 90 deg angle fittings with or without insulated throats, external grounding lugs and stainless steel wire mesh strain relief.
For providing safe electrical service in areas exposed to weather, water, oil, dirt and other contaminants, we offer a full line of connectors, hubs and accessories for use with liquidtight flexible metal conduit. Aluminum, steel, zinc and nonmetallic connectors are available, with a variety of options including straight, 45 deg and 90 deg angle fittings with or without insulated throats, external grounding lugs and stainless steel wire mesh strain relief.
Application For Liquidtight Flexible Metal Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number 4Q50 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 1-1/2 in H x 1-1/4 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.16 in Height [Metric] 4.0640 mm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm NEMA Rating NEMA 4 Series 4Q Series Size 1/2 in Suitable For Use With Liquidtight Flexible Metallic Conduit Type Type 4Q Liquid Tight Straight Connector UNSPSC 39121420 UPC 11 78312661710 UPC 12 783126617108 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Angle Straight Finish Zinc Electroplated Material Malleable Iron Body And Nut, Steel Ferrule Trade Size 1/2 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Liquidtight Flexible Metal Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 4Q50 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/2 in H x 1-1/4 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.16 in |
| Height [Metric] | 4.0640 mm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Series | 4Q Series |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Liquidtight Flexible Metallic Conduit |
| Type | Type 4Q Liquid Tight Straight Connector |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78312661710 |
| UPC 12 | 783126617108 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Angle | Straight |
| Finish | Zinc Electroplated |
| Material | Malleable Iron Body And Nut, Steel Ferrule |
| Trade Size | 1/2 in |