or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney GUAX-125 GUA Conduit Outlet Box, 1-1/4 in, 3/4 in Cover Opening, 30 cu-in, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney GUAX-125 GUA Conduit Outlet Box, 1-1/4 in, 3/4 in Cover Opening, 30 cu-in, Zinc Plated
SKU491116
MFGR #GUAX125
Your Cost: $165.73/ea
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry 1.75 Catalog Number GUAX125 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 5.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 2.67 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Material Malleable Iron Number Of Outlet 4 Series GUA Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Type Type GUAX Conduit Outlet Box UNSPSC 39121308 UPC 11 78312624753 UPC 12 783126247534 Width 7.10 in Width [Metric] 18.0340 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Cover Opening Size 3-3/4 in Finish Aluminum Enamel/Zinc Electroplated Size 1-1/4 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | 1.75 |
| Catalog Number | GUAX125 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 5.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Material | Malleable Iron |
| Number Of Outlet | 4 |
| Series | GUA |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Type | Type GUAX Conduit Outlet Box |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78312624753 |
| UPC 12 | 783126247534 |
| Width | 7.10 in |
| Width [Metric] | 18.0340 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Cover Opening Size | 3-3/4 in |
| Finish | Aluminum Enamel/Zinc Electroplated |
| Size | 1-1/4 in |