or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney GUAL-100 GUA Conduit Outlet Box, 1 in, 3 in Cover Opening, 17 cu-in, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney GUAL-100 GUA Conduit Outlet Box, 1 in, 3 in Cover Opening, 17 cu-in, Zinc Plated
SKU491107
MFGR #GUAL100
Your Cost: $85.86/ea
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Cable Entry 1 Catalog Number GUAL100 Country of Origin MX Currency USD Depth 1.000000000000000 in EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 2.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length 6.90 in Length [Metric] 17.5260 cm Material Malleable Iron Body, Copper-Free Aluminum Cover Number Of Outlet 2 Series GUA Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Type Type GUAL Conduit Outlet Box UNSPSC 39121308 UPC 11 78312624722 UPC 12 783126247220 Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Capacity 17 in³ Finish Aluminum Enamel/Zinc Electroplated Size 1 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | 1 |
| Catalog Number | GUAL100 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.000000000000000 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 2.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 6.90 in |
| Length [Metric] | 17.5260 cm |
| Material | Malleable Iron Body, Copper-Free Aluminum Cover |
| Number Of Outlet | 2 |
| Series | GUA |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Type | Type GUAL Conduit Outlet Box |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78312624722 |
| UPC 12 | 783126247220 |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Capacity | 17 in³ |
| Finish | Aluminum Enamel/Zinc Electroplated |
| Size | 1 in |