or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney GUAC-150 GUA Conduit Outlet Box, 1-1/2 in, 5-1/8 in Cover Opening, 70 cu-in, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney GUAC-150 GUA Conduit Outlet Box, 1-1/2 in, 5-1/8 in Cover Opening, 70 cu-in, Zinc Plated
SKU406339
MFGR #GUAC150
Your Cost: $291.59/ea
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
GUA conduit outlet boxes are for use in hazardous locations to provide for change in conduit direction, access to conductors, and as pull and splice boxes. They feature internally threaded bodies and cast-in brackets on the cover and are suitable for use wet locations.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry 1.5 Catalog Number GUAC150 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 10.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 4.70 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.40 in Height [Metric] 13.7160 cm Length 9.00 in Length [Metric] 22.8600 cm Material Malleable Iron Number Of Outlet 2 Series GUA Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Type Type GUAC Conduit Outlet Box UNSPSC 39121308 UPC 11 78312624704 UPC 12 783126247046 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Capacity 70 in³ Finish Aluminum Enamel/Zinc Electroplated Size 1-1/2 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | 1.5 |
| Catalog Number | GUAC150 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 10.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.40 in |
| Height [Metric] | 13.7160 cm |
| Length | 9.00 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Material | Malleable Iron |
| Number Of Outlet | 2 |
| Series | GUA |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Type | Type GUAC Conduit Outlet Box |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78312624704 |
| UPC 12 | 783126247046 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Capacity | 70 in³ |
| Finish | Aluminum Enamel/Zinc Electroplated |
| Size | 1-1/2 in |