or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney LBY-75 LBY Short Capped Elbow, 3/4 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney LBY-75 LBY Short Capped Elbow, 3/4 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, Zinc Plated
SKU22211
MFGR #LBY75
Your Cost: $41.72/ea
Every O-Z/Gedney electrical product is built to pass a simple test. Time. O-Z/Gedney has over 150 years of experience in outfitting electrical infrastructure in commercial and industrial applications, with solutions that ensure reliable and durable installations to help process our food, clean our water, generate our power and get us safely from place to place. Our materials, field research and design innovation come together in products that are unsurpassed for quality.
Every O-Z/Gedney electrical product is built to pass a simple test. Time. O-Z/Gedney has over 150 years of experience in outfitting electrical infrastructure in commercial and industrial applications, with solutions that ensure reliable and durable installations to help process our food, clean our water, generate our power and get us safely from place to place. Our materials, field research and design innovation come together in products that are unsurpassed for quality.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number LBY75 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.80 in Height [Metric] 20.3200 mm Length 6.90 in Length [Metric] 17.5260 cm Suitable For Use With Threaded IMC/Rigid Conduit Type Type LBY 90 DEG Capped Conduit Short Elbow UNSPSC 39121311 UPC 11 78312632901 UPC 12 783126329018 Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Angle 90 ° Finish Zinc Electroplated Material Malleable Iron Trade Size 0.75 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LBY75 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.80 in |
| Height [Metric] | 20.3200 mm |
| Length | 6.90 in |
| Length [Metric] | 17.5260 cm |
| Suitable For Use With | Threaded IMC/Rigid Conduit |
| Type | Type LBY 90 DEG Capped Conduit Short Elbow |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78312632901 |
| UPC 12 | 783126329018 |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Angle | 90 ° |
| Finish | Zinc Electroplated |
| Material | Malleable Iron |
| Trade Size | 0.75 in |